wtorek, Grudzień 12th, 2017

XV misja Okulistów dla Afryki

XV misja Okulistów dla Afryki – w składzie specjalistka okulistyki Martyna Pieniążek oraz asystent okulisty Michał Prokurat – odbyła się na przełomie października i listopada 2017 w miejscowości Kakooge w Ugandzie.

Codziennie wyjeżdżaliśmy do wiosek oddalonych o około 30 min drogi od siedziby misji Franciszkanów, którzy byli naszymi gospodarzami.
Mitanza, Kyanaka, Kitanda, Baatusa, Kabaale, Bamusuuta, Lwanjuki, Muwangi i Kakooge to wsie, które odwiedzaliśmy. Czasem pracowaliśmy pod drzewem, czasem w przestronnym technikum, ale częściej w małej klasie pod falistą blachą.
Pracowaliśmy zwykle w 4 osobowym składzie z pomocą Brata Marka (lub Brata Bogusława) oraz miejscowej pielęgniarki Róży.

Te 2 tygodnie pracy to 665 pacjentów, którym dobieraliśmy i przekazywaliśmy okulary  zarówno do dali, do bliży jak i przeciwsłoneczne. To setki dzieciaków i dorosłych badanych i diagnozowanych, obdarowanych Thealozem i Azyterem – Dzięki Państwa ofiarności KAŻDY pacjent wychodził z poradni z kompletem leków, a ciężki zespół suchego oka i podrażnienie oczu spowodowane czynnikami fizycznymi w Afryce dotyka nawet dzieci! Wszechobecny kurz, pył i dym z palenisk skutecznie zadrażnia nawet młode oczy.


Jesteśmy Państwu po stokroć wdzięczni!
W każdej ze szkół, w których lokowaliśmy „latającą klinikę” wykonywaliśmy przesiewowe badania uczniów – edukując i wyjaśniając sposób zakrapiania oczu – dzieci dzielnie ćwiczyły samodzielnie!
W załączeniu kilka zdjęć ilustrujących zapał najmłodszych 🙂
Pracowaliśmy na przenośnym sprzęcie zakupionym dzięki 1% podatku darowanego dla Fundacji Dzieci Afryki – dzięki temu organizowanie mobilnej kliniki w dowolnym miejscu nie stwarzało trudności 🙂

Uganda smakuje pyszną kawa, słodkimi bananami, czerwona fasolą z matoke (zielone banany). Uganda to życzliwi ludzie i miliony dzieci. Przyrost naturalny w Ugandzie jest drugą największa na świecie (po Burundi), 70% społeczeństwa nie osiągnęło 30 lat. Do dziś realnym problemem są porwania dzieci i składanie ich w ofierze.

Wszelka pomoc Ugandyjczykom, a zwłaszcza dzieciom, jest na wagę złota.

Bardzo dziękujemy, że dzięki Państwu możemy udzielać takiej pomocy.

Pozdrawiamy serdecznie

Martyna Pieniążek

Michał Prokurat

Okuliści dla Afryki

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii ze zdjęciami

 

 

Comments

comments


Akcję wspierają: