Uganda

Przez niektórych określana „Perłą Afryki” – Uganda, państwo o nieprawdopodobnej przyrodzie, w niczym nie przypominającej krajobrazów z filmu „Pożegnanie z Afryką”. Jest to pełne zieleni, najwyżej położone państwo w Afryce, w 85% znajduje się na Wyżynie Wschodnioafrykanskiej. Na północy nieprawdopodobne, ośnieżone Góry Księżycowe, nazwane tak przez Ptolemeusza z Aleksandrii, który w II wieku n.e. narysował mapę Afryki i zaznaczył na niej to pasmo górskie w pobliżu równika. Sądził On, że tu ma swe źródło Nil, rzeka od wieków fascynująca badaczy.

Wyżyna, góry i do tego trzy spośród pięciu Wielkich Jezior Afrykańskich. Niektórzy twierdzą, że to te trzy właściwe Wielkie Jeziora. Nazwy wiele mówią o historii ich odkrycia – Jezioro Wiktorii, Jezioro Alberta i Edwarda. Królewskie nazwy i królewskie jeziora. Wielka Królowa Victoria, córka Księcia Edwarda i żona swojego kuzyna Księcia Alberta, z którym miała dziewięcioro dzieci. Dla mnie nawet tylko z tego powodu była wielka. A do tego rządziła 63 lata.

Według Wikipedii Uganda leży nad Jeziorem Wiktorii (Ukerewe, Victoria Nyanza), największym jeziorem Afryki – 68,8 tys. km². Największe tropikalne jezioro świata, drugie słodkowodne, a trzecie na świecie jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie jeziora, także słone. Jezioro Wiktorii leży w dorzeczu Nilu, a rzeka Kagera która do niego wpada uznawana jest za źródłowy odcinek tej rzeki. ZJeziora Wiktorii wypływa natomiast Nil Wiktorii (zwany także Nilem Białym). Wody jeziora podzielone są pomiędzy trzy kraje Ugandę, Kenię i Tanzanię. Poza tymi dwoma krajami sąsiadami Ugandy są Rwanda i Demokratyczna Republika Konga i Sudan Południowy.

Stolicą kraju jest Kampala, ale największe lotnisko jest w Entebbe, miejscowości oddalonej od stolicy o godzinę drogi. Uganda odzyskała niepodległość w 1962 roku, wcześniej była pod protektoratem Wielkiej Brytanii. Prawie 87% ludności to katolicy,11% islamiści. Dlatego czujemy się tu bezpiecznie. Obecnie jest republiką konstytucyjną, a prezydentem jest Yoweri Museveni. Jak słyszałam wiele razy: rządzi jak rządzi, ale oby żył jak najdłużej. Im dłużej będzie żył tym dłużej będzie spokój w Ugandzie. Wszyscy obawiają się, że po jego śmierci, tak jak w większości krajów afrykańskich rozpocznie się krwawa walka o władzę.

Co ciekawe, w Ugandzie kobiety rodzą się najwięcej dzieci na świecie – średnio jedna kobieta rodzi 6 – 7 dzieci. Spotkałyśmy także taki, które urodziły 11. Najliczniejsze plemie to Baganda stanowi 22% ludności. A cała ludność tego kraju to 32 miliony.

Największy problem zdrowotny, to obecnie nie AIDS, jak się zwykle sądzi w krajach afrykańskich, ani nie Ebola, jak myślimy my w Polsce, ale malaria. Zabija co roku około 70 tysięcy ludzi, w większości dzieci do 5 rz i kobiety ciężarne. Koszty leczenia malarii pochłaniają 40% budżetu ugandyjskiej służby zdrowia. I dlaczego przy tak dużej śmiertelności nikt nie wynalazł szczepionki na malarię? Nie opłaca się bo w Europie jej nie ma, a w Afryce mało ludzi za nią zapłaci? Dziwny jest ten świat jak śpiewał Czesław Niemen. W Ugandzie malaria występuje przez cały rok, zarówno w porze suchej jak i deszczowej. Przy okazji są dwie pory suche i dwie deszczowe. W innych krajach jest tak, że w porze suchej jest mniej komarów roznoszących tą chorobę i praktycznie nie ma zachorowań. Naukowcy policzyli, ze w okolicy jeziora Kioga na każdego mieszkańca rocznie przypada 1500 ukąszeń komarów przenoszących malarię. Brrr, dobrze, że nas tam nie ma. Ale od tygodnia, gdy rozpoczęła się pora deszczowa widzimy, że z dnia na dzień jest komarów coraz więcej.