logo fundacja kiabakariFundacja Kiabakarii

Fundacja Kiabakari została powołana w efekcie  kilkunastoletnich doświadczeń pracy misyjnej jej współfundatora ks. Wojciecha Kościelniaka, w odpowiedzi na zdiagnozowane w tym okresie problemy i potrzeby lokalnej społeczności w Kiabakarii. Jej celem jest zwalczanie nędzy i nierówności społecznych w krajach rozwijających się.

 

Działania i efekty pracy Fundacji Kiabakarii
Jednym z podstawowych zadań Fundacji, bez którego trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie placówki misyjnej w Kiabakari, jest szeroko pojęta opieka zdrowotna mieszkańców z terenów, objętych działalnością misji. Fundacja od początku swego istnienia jest zaangażowana we współpracę z ośrodkiem zdrowia w Kiabakari, który powstał dzięki życzliwemu wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach pomocy rozwojowej „Polska Pomoc” w 2007 roku (przy współudziale Fundacji „Redemptoris Missio” i Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego). Ośrodek obecnie prowadzą Siostry Służebniczki Starowiejskie (z Zambii) przy pomocą wolontariuszy Fundacji Kiabakari. W ośrodku pracują Siostry oraz miejscowa medyczna kadra, łącznie 15 osób. Współpraca Fundacji z Polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, w ramach programu „Polska Pomoc” przynosi ogromne korzyści. Dzięki konkursowi Małych Grantów, w 2012 roku powstała nowa sala porodowa z wyposażeniem. Dzięki zaprzyjaźnionym z Fundacją organizacjom i darczyńcom z Polski i zagranicy Fundacja pozyskuje materiały opatrunkowe i brakujące wyposażenie ośrodka. W ośrodku zdrowia od kilku lat pracują wolontariusze Fundacji.
W 2011 r. , dzięki projektowi 1283/WPP/2011 pt. „ Afya Bora (Perfect Health ) –Wsparcie Centrum Zdrowia w Kiabakari poprzez wolontariat paramedyczny , celem zapobieżenia rozprzestrzeniania się malarii i innych groźnych chorób oraz ograniczenie nowych zachorowań”
W 2012 r. Fundacja, przy pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych realizuje projekt wolontariacki nr 931/WPP/2012 „Huduma ya Kwanza”. Wolontariat Pierwsza Pomoc i Edukacja Prozdrowotna dla mieszkańców Kiabakari i gminy Kukirango.”
W 2013 roku Fundacja realizuje kolejny projekt, tym razem rozwojowy w ramach konkursu Polska Pomoc Rozwojowa RP pt. „Upendo Unaojali” (Troskliwa Miłość) – Poszerzenie nowoczesnej opieki pre i postnatalnej z rozwinięciem możliwości hospitalizacji pacjentów w ośrodku zdrowia w Kiabakari, Tanzania. nr projektu 125/PPR/2013. W ramach projektu powstały sale hospitalizacyjne dla pacjentów, intensywna opieka dla matki i dziecka, gabinet ginekologiczny oraz p. gruźliczy. Wszystkie dotychczas zrealizowane projekty zakończono i rozliczono w terminie.
W 2015 r. w Kiabakari przebywało trzech wolontariuszy, którzy wspólnie realizowali projekt medyczny w ramach konkursu Wolontariat Polska Pomoc nr 783/WPP2015 pt. „Ili Wawe Na Afya” – Aby zdrowie mieli -Wzrost poziomu opieki medycznej mieszkańców Kiabakari i dystryktu Butiama w Tanzanii. W ramach działań projektowych przeprowadzali wstępne badania okulistyczne oraz pogadanki dla mieszkańców na temat higieny narządu wzroku i jamy ustnej.

logo_okulisciRozpoczęcie współpracy z „Okuliści dla Afryki”
Jako fachowa pomoc do Kiabakari w listopadzie 2015 r. przybyli okuliści z OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii z Bielska-Białej z dwutygodniową akcją „Okuliści dla Afryki”.
Wspólnie wykonują badania u 700 pacjentów w tym 200 dzieci zwracając uwagę na zły stan wzroku małych i dużych mieszkańców. Przy okazji lekarze wspólnie obserwują zły stan zębów u pacjentów.
Wspólnie z Misjonarzem pracującym na misji w Kiabakari od 25 lat ks. Wojciechem Kościelniakiem oraz Fundacją Kiabakari zostaje podjęta decyzja o konieczności pilnego poszerzenia opieki medycznej w Kiabakari o wybudowaniu w pobliżu ośrodka zdrowia budynku kliniki okulistyczno-stomatologicznej, który otoczy opieką pacjentów z dystryktu Butiama ( ok. 300 tys osób). Klinika byłaby pierwszą tego typu w rejonie Jeziora Wiktorii w Tanzanii. Do chwili obecnej większość z pacjentów nie miała kontaktu ani z okulistą, ani ze stomatologiem. Powód, odległość do najbliższego stomatologa 200 km w Mwanzie, do okulisty / optyka z prawdziwego zdarzenia – 470 km w Arushy lub ponad tysiąc kilometrów do Dar es Salaam. W warunkach afrykańskich dla niezmotoryzowanych mieszkańców biednego regionu nie do osiągnięcia.

Ponizej krótka fotorelacja ze wspólnej pracy w 2015 roku. Do obejrzenia większej liczby zdjeć i przeczytania relacji z misji do Kiabakarii zapraszamy do zakładek:  Galeria oraz Relacje z misji

 

ciało obce IMG_7787 IMG_7830 IMG_7799 stukanie sie w głowe IMG_7772 TANZANIA 23 IMG_6578 IMG_7921 IMG_8035 Alcon IMG_7846 IMG_0525 IMG_8047