O akcji

CEL, MISJA I WYPRAWY „OKULISTÓW DLA AFRYKI”

 

Głównym celem naszej akcji jest badanie wzroku dzieci w Afryce, gdzie jak wiadomo warunki życia są bardzo trudne. Rzeczywistość jest często o wiele gorsza od przekazów medialnych i wiedzy z filmów, na podstawie których budujemy swoje wyobrażenie o życiu na tym kontynencie. Głód, choroby, brak leków, wody i pożywienia, cierpienie – to codzienność mieszkańców Afryki. Z powodu trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej, poziom opieki medycznej stoi na bardzo niskim poziomie. W dużej części kontynentu takiej opieki nie ma w ogóle. Większość dzieci nigdy nie miała kontaktu z lekarzem, a o badaniu oczu mało kto słyszał.

Z potrzeby serca oraz chęci niesienia pomocy najmłodszym postanowiliśmy, że w miarę swoich możliwości, postaramy się zmienić tę sytuację – mówi pomysłodawczyni akcji dr Iwona Filipecka.Od wielu lat szukaliśmy szansy, żeby wykorzystać doświadczenie i wiedzę pracowników naszej Kliniki dla poprawy wzroku dzieci w krajach, w których opieka medyczna tego nie zapewnia. W końcu spotkaliśmy odpowiednich ludzi, w odpowiednim czasie i marzenie stało się możliwe. Tak powstała akcja „Okuliści dla Afryki”.

 

MISJA

Naszą akcję rozpoczęliśmy w 2012 roku od przebadania wzroku młodych Kameruńczyków. W całym kraju jest niewielu lekarzy okulistów. Wiele osób zmaga się z chorobami oczu, które można w prosty sposób wyleczyć, jednak przez brak dostępu do badań i leków, jest to niemożliwe. W tych warunkach zwyczajne zapalenie spojówek może okazać się niebezpieczne i spowodować groźne powikłania. Jaglica – choroba, która w Polsce nie istnieje od czasu zakończenia II wojny światowej, w Afryce w XXI wieku dalej jest przyczyną ślepoty. Okulary korekcyjne są dla Afrykańczyków dobrem nieosiągalnym. Dzieci z wadami wzroku są skazane na złe widzenie przez całe życie. Ogranicza to ich rozwój, edukację oraz odbiera im szansę na normalne życie w tej trudnej rzeczywistości.

 

MISJE I PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

ROK 2012

ROK 2012: I WYPRAWA (Kamerun)

27 września 2012 roku dr Iwona Filipecka, specjalistka chorób oczu, członkini Amerykańskiej Akademii Okulistyki oraz mgr Agnieszka Lembowicz, doświadczona optometrystka Kliniki Okulus, poleciały do Kamerunu. Tam przez 2 tygodnie badały wzrok młodych Kameruńczyków. Badania odbywały się w polskiej misji w Nguelemendouka w szkole i w oratorium prowadzonym przez siostrę Michalitkę Immakulatę Faustynowicz, a także w Betare-Oya, Domentang, Djout i Abong-Mbang.

Naszym celem jest przebadanie 500-800 miejscowych dzieci, co jest bardzo ambitnym wyzwaniem, biorąc pod uwagę ograniczony czas oraz lokalne warunki: prąd przez kilka godzin dziennie, brak dróg i trudności z przemieszczaniem, brak lekarstw i sprzętu medycznego. Ten ostatni w całości musimy przywieźć z Polski – mówiła przed pierwszym wyjazdem dr Iwona Filipecka.

Po powrocie do Polski i podsumowaniu wyjazdu okazało się, że mimo wielu trudności udało się przebadać wzrok ponad 1700 kameruńskich dzieci i 100 dorosłych! Już w Polsce dla każdego dziecka z zaburzeniami widzenia, zostały przygotowane odpowiednie okulary korekcyjne, które następnie wysłano do Kamerunu i przekazano dzieciom.

Zapraszamy do przeczytania relacji z II misji w zakładce „Relacje z misji”.

 

Pomiędzy wyprawami

W lutym 2013 r. rozpoczęliśmy zbiórkę używanych okularów dla potrzebujących mieszkańców Afryki. Dzięki wsparciu mediów, w zbiórkę zaangażowało się wiele firm, szkół, instytucji i osób prywatnych. Dzięki nim udało się nam zebrać aż 1580 używanych okularów, które następnie zostały przekazane biednym mieszkańcom Kamerunu, Ghany, Burundii i Ruandy. Dodatkowo zebrano 235 ramek, do których zostaną przygotowane szkła indywidualnie do potrzeb przebadanych osób.
Zbiórka zabawek i ubrań dla dzieci w oratoriumw Nguelemendouka, pieniędzy na zakup książek do tamtejszej biblioteki, piórników szkolnych, mleka modyfikowanego dla dzieci – to inne nasze działania zrealizowane w ramach Fundacji Dzieci Afryki.

 

ROK 2013

ROK 2013: II WYPRAWA (Kamerun)

Główny cel drugiej misji „Okulistów dla Afryki’” został osiągnięty! W kameruńskim mieście Abong-Mbang, liczącym ok. 14 tys. ludności, stworzono od podstaw pierwszy polski gabinet okulistyczny! Wolontariusze okuliści i optometryści z całej Polski będą mogli w nim badać i leczyć wzrok oraz dobierać okulary zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
W nowo powstałym gabinecie jest autorefraktometr, popularnie nazywany aparatem do komputerowego badania widzenia. Lampa szczelinowa, dzięki której w powiększeniu oglądać można przednią część oka. Kaseta ze szkłami i oprawy do doboru okularów, tonometr do mierzenia ciśnienia w oku i oftalmoskop służący do badania dna oka. Wartość skompletowanego wyposażenia to blisko 10 tyś. zł. W organizacji gabinetu oprócz „Dentystów z Afryki” – Konrada Rylskiego i Szymona Chełstowskiego – pomagała również Siostra Nazariusza, która w Kamerunie prowadzi przychodnię już od 12 lat oraz lokalna społeczność.
Jak zapewnia lekarka, to wszystko wystarczy do wykonania podstawowych badań okulistycznych.
Tym razem nie nastawialiśmy się na wykonanie dużej ilości badań, ale i tak przyjętych zostało ponad 200 pacjentów, czyli blisko 40 osób dziennie. To nie jest mała liczba jak na jednego okulistę w tak krótkim czasie. A jeszcze cały czas trwało szkolenie Siostry Nazariuszy, która w miarę możliwości będzie starała się pomóc chorym w trakcie naszej nieobecności – mówi dr Filipecka.
Zapraszamy do przeczytania relacji z II misji w zakładce „Relacje z misji”.

 

Pomiędzy wyprawami

Dalsza zbiórka i przesyłanie pozyskanych od darczyńców okularów, współpraca z Fundacją Dzieci Afryki oraz telefoniczne wsparcie medyczne Siostry Nazariuszy, która opiekuje się uruchomionym gabinetem okulistycznym w Abong Mbang. Działania promujące niesienie pomocy ubogim mieszkańcom Afryki.

 

ROK 2014

ROK 2014: III WYPRAWA (Kamerun)

23 stycznia 2014 r. do naszego gabinetu w Abong-Mbang poleciał przyjaciel naszej akcji, a teraz już także wolontariusz, okulista dr Dariusz Tuleja. Przez dwa tygodnie razem z Siostrą Nazariuszą badał i leczył pacjentów, dorosłych i dzieci. Doktor rozwiązał częściowo problemy z brakiem prądu zabierając UPS-y do urządzeń medycznych oraz naprawił uszkodzoną w transporcie lampę szczelinową. Bardzo dziękujemy!
O tym, że w Afryce jest bieda wiedziałem od zawsze, ale nie spodziewałem się, że ogrom potrzeb jest aż tak wielki. Dopiero w Kamerunie zdałem sobie sprawę, że to, co robimy w ramach akcji, to nie tylko zwiększanie komfortu życia, ale też dawanie młodym ludziom szansy na edukację i lepsze życie w przyszłości – mówi dr Dariusz Tuleja, wolontariusz z wielkopolskiego Koła, któremu w 2 tygodnie lutego udało się przebadać 270 osób, dzieci i dorosłych.
Zapraszamy do przeczytania relacji z III misji w zakładce „Relacje z misji”.
Doktor Tuleja już zdeklarował swoje zaangażowanie w akcję i chęć kolejnych wyjazdów. Ma pomóc w organizacji pracy gabinetu, który udało się uruchomić w Kamerunie w trakcie ubiegłorocznej misji. Natomiast pomysłodawczyni akcji będzie się teraz koncentrować na rozszerzaniu zasięgu akcji o kolejne kraje.

Zapraszamy do przeczytania relacji z III misji w zakładce „Relacje z misji”.

 

ROK 2014: IV WYPRAWA (Namibia)

19 lutego 2014 r. na kolejną misjonerę wyruszyły Agnieszka Lembowicz i dr Iwona Filipecka. Tym razem za cel wyprawy wybrano Namibię i ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych w miejscowości Katima Mulilo, gdzie Siostry Marylki prowadzą jedyny w kraju dom rehabilitacji dziecięcej Cheshire Home. W ośrodku badaliśmy dzieci niepełnosprawne fizycznie, które dzięki pomocy polskich sióstr mają dostęp do rehabilitacji na wysokim poziomie. Dzięki pomocy darczyńców dzieci otrzymują protezy i wózki inwalidzkie. Po przebadaniu wychowanków w ośrodku, wyruszyliśmy w teren badać dzieci w namibijskich wioskach. Wyprawa organizowana była wspólnie z Fundacją Dzieci Afryki i Fundacją Redemptoris Missio.

Zapraszamy do przeczytania relacji z IV misji w zakładce „Relacje z misji”.

 

ROK 2015

ROK 2015: V MISJA (KAMERUN)

15 stycznia do naszego kameruńskiego gabinetu poleciał dr Darek Tuleja, aby leczyć okulistycznych pacjentów w naszym gabinecie w Abong Mbang, w przychodni prowadzonej przez S. Nazariuszę oraz w Diouth, wiosce w środku buszu, gdzie mieszkają Pigmeje i Siostry Gabriela i Donata, które im pomagają. Była to najdłuższa misja ze wszystkich dotychczasowych – równiutkie 4 tygodnie! Doktor w tym czasie zbadał ok. 1 000 osób i przemierzył blisko 3 000 km, lecząc wzrok w terenie.

 

ROK 2015: VI MISJA (UGANDA)

16 marca pomysłodawczyni akcji dr Filipecka oraz optometrystka Agnieszka Lembowicz wyruszają do nowego kraju – Ugandy. Tym razem w wyprawie wzięły udział tylko kobiety. Po raz pierwszy nasz inspirator i przyjaciel Konrad Rylski, organizator akcji „Dentysta w Afryce” nie towarzyszył nam. Doktor Konrad nie pojechał, ale pierwszy raz z pomocą medyczną dla Afryki pojechała doktor Ania Chałupczak-Winiarska, dermatolog. Doktor Ania jest bardzo zaangażowana w działania  Fundacji Dzieci Afryki i to Ona nawiązała kontakt z Franciszkanami w Kakooge. Ks. Marek Warzecha i Ojciec Piotr Gorący bardzo dobrze przygotowali nasz pobyt. Dzięki ich pomocy i dr Ani mogłyśmy przebadałyśmy prawie 1000 pacjentów i rozdałyśmy setki okularów i kropli.

 

Pomiędzy wyprawami

Zbieramy, czyścimy, opisujemy okulary i wysyłamy do wielu przychodni w Kamerunie,  Namibii, Ugandzie, Tanzanii. Wszystko to możliwe jest dzięki zaangażowaniu pracowników Kliniki OKULUS – optyków Grzegorza Mazurka i Sylwii Jarzmik oraz optometrystów Martyny Sulskiej i Moniki Zielińskiej. Dzięki wsparciu Fundacji Dzieci Afryki już po raz drugi zorganizowaliśmy ogólnopolską zbiórkę używanych okularów dla biednych uczniów i dorosłych w Afryce. Zbiórka trwała od 1 czerwca 2014 r. do 31 maja 2015 r. i udało się w niej zebrać prawie 6 tys. sztuk! 2 579 okularów jeszcze przed zakończeniem zbiórki nosili już  mieszkańcy Kamerunu, Namibii i Ugandy, a pozostałe przekazywane są również mieszkańcom Etopii, Ghany i Mauretanii. 

 

ROK 2015:  VII MISJA (TANZANIA)

ODA dociera do Kiabakari w Tanzanii. Organizatorem na miejscu był Ks. Wojciech Kościelniak, który prowadzi misję w Kiabakarii od 25 lat.  Poznaliśmy Ks. Wojtka dzięki dr Sławkowi Koziołowi, chirurgowi z Bielska, który właśnie teraz, w styczniu 2016 roku operuje przepukliny w szpitalu Kiabakari. Do dr Iwony i optometrystki Agnieszki dołączył nowy wolontariusz – Dyrektor Kliniki Okulus – Krzysztof Macha. Dzięki pomocy Krzyśka, Ks. Wojtka, wolontariuszy z Polski –Emili, Dawida i Maćka oraz Amandy, wolontariuszki z Kanady (Ci ostatni wymienieni realizowali swoje programy wolontariackie w Kiabakari, ale w chwilach wolnych pomagali ODA) przebadanych zostało około 700 pacjentów i znów rozdano setki okularów i kropli.

Zobacz: Krótki przegląd działalności ODA w 2015 roku

 

ROK 2016

ROK 2016

 

Okulary dla Afryki

4 stycznia rozpoczynamy kolejną edycję zbiórki „Okulary dla Afryki”, którą wspólnie z Fundacją DZIECI AFRYKI organizuje Klinika OKULUS z dr Iwoną Filipecką, ambasadorką fundacji i pomysłodawczyni zbiórki oraz akcji „Okuliści dla Afryki”.

– Podobnie jak w trakcie ostatniej edycji zbieramy używane okulary korekcyjne tzw. „plusy” i „minusy” bez cylindrów oraz okulary przeciwsłoneczne. W polskich domach i szafach zajmują niepotrzebnie miejsce, a przecież mogą pomóc wielu ludziom. Ostatnio udało się uzbierać ponad 6 tysięcy sztuk okularów, które przekazaliśmy mieszkańcom Tanzanii, Kamerunu, Ugandy i do innych afrykańskich krajów. Mam nadzieję, że znowu pobijemy nasz rekord i będzie wciąż rozwijać tę pomoc – zachęca dr Iwona Filipecka.

Więcej informacji nt. zbiórki w zakładce „Jak pomóc?” „Zbiórka okularów”

 

ROK 2016:  VIII i IX MISJA (KAMERUN)

VIII MISJA: Witamy kolejnych wolontariuszy w naszym zespole! 😀 29.01. 2016 ze swoją pierwszą misją w ramach akcji „Okuliści dla Afryki” wyjadą dr Arkadiusz Pogrzebielski, okulista oraz Artur Kożuch. Dr Arek i jego kolega będą badać dzieci i dorosłych w utworzonym w 2013 roku przez dr Filipecką gabinecie okulistycznym w Abong Mbangu oraz na wioskach.

20.02.2016 panowie wracają do Polski, ale IX misję ODA rozpoczyna dr Darek Tuleja, który dołączył do nas w 2014 roku.

IX MISJA: Dr Darek Tuleja poleci z grupą chirurgów z Krakowa do szpitala katolickiego w Yaounde, stolicy Kamerunu. Wyjazd organizowany jest przez dr Georgesa Kamtoh, lekarza z Krakowa, który jest Kameruńczykiem i który nawiązał z nami „Okulistami dla Afryki” kontakt. Jeśli będzie możliwość to dr Darek odwiedzi nasz gabinet, ale ponieważ wcześniej będzie tam dr Arek, to lepiej jak z naszym sprzętem rozpocznie działalność w innym miejscu.

 

ROK 2016: PIERWSZA POLSKA KLINIKA OKULISTYCZNO-DENTYSTYCZNA W TANZANII

W ramach akcji zorganizowaliśmy dziewięć wypraw medycznych na Czarny Ląd, w trakcie której wyjechało na misję 7 wolontariuszy – okuliści, optometryści i nie medycy. Byliśmy w czterech krajach – Kamerun, Namibia, Uganda i Tanzania, gdzie leczyliśmy pacjentów z chorobami oczu, dobieraliśmy okulary, badaliśmy dzieci w szkołach – łącznie blisko 8000 osób,  przekazaliśmy 9000 par okularów (a zbiórka nadal trwa!), 74 802  kropli do oczu, zabawki, przybory szkolne, ubranka dla dzieci.  Uruchomiliśmy pierwszy polski gabinet okulistyczny w Kamerunie, do którego regularnie przyjeżdżają okuliści z Polski. Zorganizowaliśmy  dwie ogólnopolskie akcje zbierania okularów, w którą chętnie angażują się Polacy w każdym wieku. W planach są już kolejne misje Okulistów dla Afryki, trzy z nich jeszcze w tym roku. Jedna z nich ponownie do Tanzanii, gdzie wspólnie z Fundacją Kiabakari, budujemy pierwszą Klinikę Okulistyczno-Dentystyczną w Kiabakari, w ramach projektu „Tazama na Tabasamu” (Spójrz i uśmiechnij się) – Klinika okulistyczno-dentystyczna w Kiabakari skutecznym ratunkiem na pustyni świadczeń zdrowotnych tego typu dla społeczności północno-zachodniej Tanzanii. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2016 roku (nr projektu 46/PPR2016). Więcej o projekcie w zakładce: „Klinika Kiabakarii” na naszej stronie.

Prezentacja obrazująca działalność „Okulistów dla Afryki” od 2012 do IX 2016 r. : LINK

 

 

ROK 2016:  X i XI MISJA ( TANZANIA, GHANA)

X MISJA: Dr Iwona Filipecka i optometrystka Agnieszka Lembowicz 18.10.2016 r. wyruszają w X już misję ODA do Afryki.

Czas jakby zatoczył koło, bo skład naszej drużyny na X misji będzie jak tej I. Lecą do Mwanzy w Tanzanii. Tam będzie czekał na nas ks. Wojciech Adam Kościelniak i Konrad Rylski, który leci tydzień wcześniej i wraca też wcześniej. Znów połączone siły „Dentysty w Afryce” i „Okulistów dla Afryki”. Wspólnie z Ksiedzem Adaemem będą dopinać organziacje pierwszej polskiej kliniki okulistyczno-denstystycznej w Kiabakari. Na miejscu będą ustawiać i uruchamiać sprzęt oraz przeprowadzą szkolenia z okulistyki i z optometrii dla lokalnego personelu przychodni, który będzie prowadził badania i dobierał okulary podczas nieobecności wolontariuszy ODA. Planowane są również badania albinosów w terenie.

XI MISJA: Dr Dariusz Tuleja 4 listopada 2016 r. wyjeżdża do Ghany. W misji tej uczestniczyć będą też dermatolog dr Anna Winiarska- Chałupczak, dentysta dr Konrad Rylski oraz wolontariusze Fundacji Dzieci Afryki.

 

ROK 2017

ROK 2017: XII MISJA (KAMERUN)

XII MISJA: Planowany jest wyjazd nowej wolontariuszki młodej lekarki Marty Hajdugi do gabinetu „Okulistów dla Afryki” w Kamerunie w Abong-Mbang. Do tego czasu Marta będzie szkoliła się do wyjazdu z podstaw okulistyki i optometrii w OKULUS PLUS w Bielsku. Będzie bardzo pomocna Siostrze Nazariuszy, nie tylko w okulistyce.

 

 

CO DALEJ?

Inicjatywa „Okuliści dla Afryki” nie jest akcją jednorazową. Podczas pierwszej wyprawy, za cel całej akcji obraliśmy sobie stworzenie gabinetu z odpowiednim sprzętem okulistycznym na miejscu. W taki sposób, aby każdy okulista lub optometrysta z Polski lub ze świata, mógł pojechać do Kamerunu i przebadać wzrok dorosłych i dzieci. W podobny sposób działa akcja ,,Dentysta w Afryce”, której inicjator doktor Konrad Rylski, zainspirował nas do podjęcia podobnych działań w naszej dziedzinie. Doktor Konrad stworzył gabinet stomatologiczny w misji Abong-Mbang. Z pasją i ogromnym zaangażowaniem organizuje pracę tego gabinetu oraz pomoc dla potrzebujących w Kamerunie. Nasz pierwszy gabinet „Okulistów dla Afryki” już powstał w Abong-Mbang, a my chcemy dalej pomagać! Naszym marzeniem jest stworzenie miejsca do przeprowadzania operacji zaćmy w przyszłości, na którą Afrykańczycy w obecnych warunkach nie mają praktycznie żadnych szans. Dodatkowo chcemy poszerzać nasze badania o nowe rejony Afryki. Zapotrzebowanie na pomoc okulistyczną wśród dzieci i dorosłych „Czarnego Lądu” jest ogromne.

Comments

comments

Akcję wspierają: