O zbiórce – FAQ

SZANOWNI PAŃSTWO,

Z DNIEM 30.11.2016 R. ZAKOŃCZYLIŚMY II EDYCJĘ OGÓLNOPOLSKIEJ ZBIÓRKI OKULARÓW PT. „OKULARY DLA AFRYKI”.

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ I WSPARCIE.  EFEKTY PRZESZŁY NASZE NAJŚMIELSZE OCZEKIWANIA, DLATEGO STATYSTYKI PRZEDSTAWIMY PO PRZYGOTOWANIU SPRAWOZDANIA.

WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE!

 

Zbiórka jest ogólnopolska. Nie prowadzimy punktów zbiórek w innych miastach niż Bielsko, Jaworzno i Warszawa. Takie działania podejmują we własnym zakresie osoby, które włączają się i nam pomagają, np. szkoły, punkty optyczne, firmy czy osoby prywatne, które przysyłają „rodzinne” lub „firmowe” paczki. Żeby Państwu to ułatwić wprowadzimy bazę punktów zbiórek lub instytucji, które włączyły się do naszej akcji. Bardzo prosimy o maile z adresami w tej sprawie. Adresy tych miejsc będą aktualizowane na naszej stronie www.okuliscidlaafryki.pl w zakładce: Jak pomóc? (podzakładka: „Zbiórka okularów”). Ogłosimy jak już zostanie uruchomiona.  

Poniżej odpowiedzi na najczęstsze Państwa pytania. Jeśli nie uzyskają z nich Państwo potrzebnej informacji to prosimy o zapytanie mailem (kontakt@okuliscidlaafryki.pl) lub w wiadomości prywatnej na FB.

 

 1. Do kiedy zbieramy okulary?

Do 30 listopada 2016 r. Grudzień zostawiamy na przygotowanie sprawozdania z realizacji, które na swojej stronie opublikuje Fundacja DZIECI AFRYKI. Zbiórka zarejestrowana jest w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji pod numerem 2016/47/OR.

 

 1. Jakie okulary zbieramy?

Zbieramy okulary korekcyjne „plusy” i „minusy” (z wyjątkiem wymienionych poniżej) oraz okulary przeciwsłoneczne.

 

 1. Jakich okularów nie zbieramy?

Nie zbieramy okularów uszkodzonych (porysowane w centrum, uszkodzone oprawy) i niekompletnych (same oprawy lub szkła) oraz okularów progresywnych i wszystkich z cylindrami korygującymi astygmatyzm

 

 1. Czy zbieramy też etui na okulary?

Nie zbieramy etui. Wysyłając paczkę liczy się każdy gram i centymetr wolnej przestrzeni. Pakujemy okulary w foliowe woreczki śniadaniowe, dzięki czemu możemy w 1 paczce zmieścić więcej okularów i jest ona znacznie lżejsza, co niewątpliwie wpływa na koszty transportu.

 

 1. Jak przygotować okulary do wysyłki?

Będziemy wdzięczni za:

1) wymycie okularów wodą i płynem do mycia naczyń lub mydłem, gdyż w Afryce jest problem z  dostępem do wody

2) opisanie mocy szkieł na dołączonej do okularów karteczce

3) zapakowanie czystych i opisanych okularów w najtańsze woreczki śniadaniowe bez zawiązywania. Woreczki to cenny dodatek dla Afrykańczyków. W trakcie misji nie ma czasu na ich odwiązywanie przy 100 osobach czekających w kolejce do badania, a nie chcemy ich rozrywać. Prosimy nie zawijać okularów w folię śniadaniową. Odwijanie jej jest bardzo czasochłonne i problematyczne.

 

 1. Co zrobić, jeśli nie znam mocy szkieł?

– Osoby, które nie znają mocy swoich szkieł mogą poprosić o sprawdzenie w najbliższym optyku. Bezpłatna weryfikacja szkieł zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli optyka lub właściciela zakładu. W większości przypadków taka usługa jest wykonywana bez problemu i bezpłatnie, ale lepiej zapytać :)

– Wysłać przygotowane według opisu bez informacji z mocami.

 

 1. Jak spakować okulary w paczce do wysyłki?

Gotowe w woreczkach w zależności od ilości pakujemy do kopert lub pudeł. Pudełko można wyłożyć czymś miękkim, papierem lub folią bąbelkową.

 

 1. Co będzie nam miło odebrać w paczce z okularami?

Zapraszamy do:

– dzielenia się zdjęciami z prowadzonych zbiórek, którymi możemy podzielić się i pokazać Państwa wsparcie w ramach komunikacji działalności „Okulistów dla Afryki” i zbiórki „Okulary dla Afryki” (otrzymanie zdjęcia będziemy traktować jako jednoznaczną zgodę na jego publikację)

– dołączania do paczek z okularami listów lub rysunków jak dotychczas J

 

 1. Na jakie adresy można bezpośrednio do organizatorów zbiórki wysyłać lub przynosić osobiście okulary?

– Warszawa:  Fundacja DZIECI AFRYKI; Al. Zjednoczenia 13; 01-829 Warszawa

– Bielsko- biała: OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii; ul. Górska 19; 43-300 Bielsko-Biała
– Jaworzno: OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii; ul. Nowa 8; 43-600 Jaworzno

Osoby mieszkające w Warszawie prosimy o dostarczanie paczek bez udziału poczty, jeśli mogą je donieść w godzinach pracy Fundacji Dzieci Afryki. Biuro Fundacji jest czynne w poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 10.00 do 16.00. We wtorki i czwartki od 10.00 do 18.00.

 

 1. Kto ponosi koszt wysyłki zebranych okularów?

Każda osoba, która zdecyduje się włączyć w akcję i przekazać nam okulary ponosi we własnym zakresie (lub grupowo) koszt dostarczenia lub wysyłki okularów. Akcja jest dobrowolna. Środki, które udaje nam się uzbierać dzięki datkom dobrych ludzi lub z 1% lub sprzedając przywiezione rękodzieła podczas prelekcji, sympozjów i innych okazji przekazujemy na zakup sprzętu medycznego wykorzystywanego do badań podczas misji oraz dodatkowe leki, jeśli nie uda nam się pozyskać ich w formie darowizny od firm. Wyjazdy na misje wolontariusze pokrywają z własnych środków.

 

 1. Gdzie/komu mogę przekazać zebrane okulary na rzecz zbiórki w moim mieście lub pobliżu?

Adresy instytucji i firm, które włączyły się do akcji i wyszły z inicjatywą zbiórki okularów na swoim terenie działania to:

Patrz: „Punkty zbioru okularów”

 

 1. Kto nam jeszcze pomaga?

Adresy instytucji i firm, które włączyły się do akcji i zebrały dla nas okulary we własnym gronie:

Patrz: „Zbierają” 

 

 1. Jak przyłączyć się do zbiórki? (Informacja firm i osób indywidualnych)

– Zbierać okulary może każdy. Prosimy w tym celu korzystać z gotowego plakatu, który zaprojektował 13-letni fan akcji – Kajetan Bronisławski, uczeń I klasy Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Plastycznych w Katowicach. Plakat jest przygotowany w pdf i można go wydrukować na kartce A4 na najprostszej drukarce domowej lub firmowej.

PLAKATY II ZBIÓRKI „OKULARY DLA AFRYKI” – LINK DO POBRANIA

 

– Jeśli zgadzają się Państwo na przynoszenie do Was okularów przez inne osoby to prosimy o taką informację. Dołączymy dane teleadresowe do bazy z adresami zbiórek. Jeśli firmy życzą sobie dołączenie logotypów to prosimy je też przysłać. Firmy optyczne prosimy o opisywanie mocy szkieł zebranych okularów przed wysyłką.

 

– Jeśli będą Państwo zbierać okulary tylko we własnym gronie najbliższych znajomych lub rodziny to proszę po prostu je zebrać i przysłać z listem i/lub zdjęciem, jeśli zgadzają się Państwo na upublicznienie ich (patrz pkt. 8)

 

 

Comments

comments

Akcję wspierają: