Tanzania

Państwo we wschodniej Afryce, które powstało z połącznia dwóch dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki i Zanzibaru, co uwzględniono w nazwie nowo powstałego kraju.  Tagnganika była przez pewien czas kolonią niemiecką. Do 1981 roku stolicą było miasto Dar es Salaam, obecnie stolica administracyjna i siedziba rządu, ale oficjalną stolicą jest Dodoma.

Tanzanię zamieszkuje ok. 50 mln ludzi, na obszarze trzy razy większym od Polski.  Grup etnicznych jest około 120, a 95% ludzi to plemiona zaliczane do Bantu. Języki urzędowe to Swahili i angielski, w tej właśnie kolejności. W dobrym tonie w Tanzanii jest znać kilka słów w Swahili.

Tanzania to kraj bardzo ciekawy dla obieżyświatów – najwyższy szczyt Afryki Kilimandżaro, krater Ngorongoro, wielkie jeziora Afryki – Wiktorii, Tanganika i Malawi, Park Serengeti i szympansy w Gombe. Niestety poza pięknem przyrody w Tanzanii trzeba mieć się na baczności – przed komarami, malaria jest przez cały rok, na północy są much tse-tse. Poza repelentami i malarone należy uważać pod jakim kątem siada komar. Te, które siadają pod kątem 45 stopni przenoszą malarię. Co do much, to tse tse składa krzyżowo skrzydełka na odwłoku i łatwo ją odgonić.