Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI TROCHĘ O NAS POLAKACH, TROCHĘ O NARODZIE TANZAŃSKIM

Jestem pod wrażeniem osobowości księdza Wojciecha Adama Kościelniaka.
Jest to człowiek mający niezwykły dar tworzenia z niczego, potrafiący sobie zjednać ludzi wokół Idei. A przy tym skromny.
Jak sam mówi ma jednak „niewyparzoną gębę” – to taki krakowska metafora, gdyby się jej przyjrzeć, pewnie ma korzenie w spuściźnie obecnego tu duchem księdza Józefa Tischnera. Ale czasem też bywa po prostu zmęczony Samotnością sprawowania posługi i walką z wyzwaniami dnia po dniu.
Cieszę się, że ODA stała się partnerem misji w Kiabakari, będziemy chcieli tu wrócić.
 
Drugą rzeczą, jaką można tu obserwować jest tworzenie się, ledwie obecnie kilkudziesięcioletniego, narodu tanzańskiego.
Na terenie Tanganiki i Zanzibaru (Tan – Zan – ia) setki plemion krok po kroku łączą się w jedność, nierzadko z trudem, czasem bardzo niechętnie, I w konfliktach. Ale jednak się łączą, zgodnie ideą zapoczątkowaną przez urodzonego w Butiamie ( ledwie 11 kilometrów! stąd) pierwszego prezydenta Tanzanii Juliusa Nyerere.
Oglądałem wczoraj z księdzem Wojtkiem filmy z zakończenia roku szkolnego. Dumne, błyszczące oczy kilkulatków, którzy śpiewali „Tanzania, Tanzania”
Zrozumie w Polsce każdy, choć moda na polski patriotyzm ma zupełnie inne podłoże.
W tym kontekście – a na dzisiejsze Święto Niepodległości – warto sobie przypomnieć i Naczelnika i słynne „My, naród..” Lecha Wałęsy.
Krzysiek
IMG_7851
Krzysztof Macha, dyrektor Kliniki OKULUS. Wspólnik dr Iwony Filipeckiej, pomysłodawczyni akcji „Okuliści dla Afryki”. Choć od początku wspiera akcję dopiero teraz po raz pierwszy bierze udział w misji. Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, ekspert Pracodawców RP. Pisarz, poeta, satyryk.  Autor bloga Machomania.pl, czterech książek i trzech tomików poetyckich.