Zbiórka okularów

III ogólnopolska zbiórka używanych okularów – Okulary dla Afryki

 

Podczas naszych misji w krajach kontynentu afrykańskiego badamy wzrok osobom, które nie mają takiej możliwości na co dzień. Wizyta u specjalisty oznacza daleką wyprawę, do tego dochodzą koszty wizyty, ewentualnie leków i okularów. Większości osób po prostu na to nie stać 🙁

Dlatego! Kilka razy w roku wyruszamy z naszą Mobilną Kliniką w miejsca, o których świat zdaje się nie pamiętać…

Na misji przede wszystkim przepisujemy leki i okulary. Te pierwsze – przekazują nam firmy farmaceutyczne w postaci darowizn. Te drugie – otrzymujemy od Was!!! 🙂 🙂 🙂
Do tej pory udało nam się zebrać ponad 35 tysięcy okularów korekcyjnych!!!  Przyłącz się i pomóż pobić ten rekord!!!

Zbiórka odbędzie się w terminie od 01.07.2019 do 30.09.2019 r.

Co zbieramy?
– przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych
– używane okulary korekcyjnedla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych (korygujących astygmatyzm)

Jak przygotować okulary?

– Najpierw sprawdź czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy! W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.
– Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń – w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak wyczyścić ich na miejscu.
– Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Nasza sprawdzona metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) – najlepiej w tej kolejności.
Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego. Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci, nie chcemy tracić czasu na odwiązywanie woreczków przy 100 osobach czekających w kolejce do badania. Nie chcemy ich też rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary – są cennym dodatkiem. Dlaczego nie pakujemy okularów w futerał? Jest ciężki i zajmuje dużo mniejsca, podczas pakowania walizek na misje liczy się każdy gram i każdy milimetr!!!
– Tak przygotowane okulary, w zależności od ilości, zapakuj do koperty lub kartonowego pudełka. Pudełko można wyłożyć czymś miękkim, papierem lub folią bąbelkową, żeby zabezpieczyć okulary przed uszkodzeniem.

Gdzie wysyłamy?

OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii
ul. Nowa 8
43-600 Jaworzno
tel. (32) 627 83 98

OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii
ul. Górska 19
43-300 Bielsko-Biała
tel. (33) 816 25 78

Uwagi praktyczne
Zbiórka okularów nigdy nie kończy się w jej ostatnim dniu. Cała praca dopiero wtedy się zaczyna! Wszystko robimy własnymi siłami – segregujemy, czyścimy, opisujemy, pakujemy! W akcję przygotowania okularów na misje włączają się członkowie Fundacji, ich rodziny i znajomi, pracownicy Okulus Plus, harcerze oraz inne osoby o wielkim sercu!Aby ułatwić nam zadanie, odciążyć z ilości pracy – zwracamy się z ogromną prośbą!

Wszystkie firmy optyczne wysyłające do nas okulary bardzo prosimy o opisanie mocy szkieł w okularach.

Nasza sprawdzona metoda opisywania: każde okulary powinny zostać zapakowane do małego (najtańszego) woreczka foliowego razem z małą kartką, na której napisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) najlepiej w tej kolejności. Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci, nie chcemy tracić czasu na odwiązywanie woreczków przy 100 osobach czekających w kolejce do badania. Nie chcemy ich też rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary – są cennym dodatkiem dla naszych pacjentów w Afryce. Nigdy nie mieli okularów i jest to dla nich przedmiot bardzo cenny.

Prowadzisz już zbiórkę? Powiedz o tym całemu światu!!! 🙂
Oficjalny plakat można pobrać TUTAJ. Sugerowany druk w formacie a4.
Przygotowaliśmy również ulotkę, do pobrania TUTAJ. Sugerowany druk dwustronny, 4 strony na 1 arkuszu w formacie a4.

Regulamin zbiórki znajdziesz TUTAJ.

III ogólnopolska zbiórka używanych okularów – Okulary dla Afryki została zarejestrowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pod numerem 2019/2400/OR.

Masz pytanie odnośnie zbiórki? Zajrzyj TUTAJ!

Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi – napisz do nas! 🙂
kontakt@okuliscidlaafryki.pl lub w wiadomości na FB