Cel, Misja i Wyprawy „Okulistów dla Afryki

Głównym celem naszej akcji jest badanie wzroku dzieci w Afryce, gdzie jak wiadomo warunki życia są bardzo trudne. Rzeczywistość jest często o wiele gorsza od przekazów medialnych i wiedzy z filmów, na podstawie których budujemy swoje wyobrażenie o życiu na tym kontynencie. Głód, choroby, brak leków, wody i pożywienia, cierpienie – to codzienność mieszkańców Afryki. Z powodu trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej, poziom opieki medycznej stoi na bardzo niskim poziomie. W dużej części kontynentu takiej opieki nie ma w ogóle. Większość dzieci nigdy nie miała kontaktu z lekarzem, a o badaniu oczu mało kto słyszał.

– Z potrzeby serca oraz chęci niesienia pomocy najmłodszym postanowiliśmy, że w miarę swoich możliwości, postaramy się zmienić tę sytuację – mówi pomysłodawczyni akcji dr Iwona Filipecka. – Od wielu lat szukaliśmy szansy, żeby wykorzystać doświadczenie i wiedzę pracowników naszej Kliniki dla poprawy wzroku dzieci w krajach, w których opieka medyczna tego nie zapewnia. W końcu spotkaliśmy odpowiednich ludzi, w odpowiednim czasie i marzenie stało się możliwe. Tak powstała akcja „Okuliści dla Afryki”.

Naszą akcję rozpoczęliśmy w 2012 roku od przebadania wzroku młodych Kameruńczyków. W całym kraju jest niewielu lekarzy okulistów. Wiele osób zmaga się z chorobami oczu, które można w prosty sposób wyleczyć, jednak przez brak dostępu do badań i leków, jest to niemożliwe. W tych warunkach zwyczajne zapalenie spojówek może okazać się niebezpieczne i spowodować groźne powikłania. Jaglica – choroba, która w Polsce nie istnieje od czasu zakończenia II wojny światowej, w Afryce w XXI wieku dalej jest przyczyną ślepoty. Okulary korekcyjne są dla Afrykańczyków dobrem nieosiągalnym. Dzieci z wadami wzroku są skazane na złe widzenie przez całe życie. Ogranicza to ich rozwój, edukację oraz odbiera im szansę na normalne życie w tej trudnej rzeczywistości.

Z naszą Mobilną Kliniką pojawiliśmy się już w Kamerunie, Namibii, Ugandzie, Tanzanii, Ghanie, Kenii i na Madagaskarze! Udało nam się otworzyć i wyposażyć gabinet w Abong-Mbang w Kamerunie, zbudowaliśmy Klinikę okulistyczno-dentystyczną Tazama na Tabasamu! (Spójrz i uśmiechnij się!) w Kiabakarii w Tanzanii. W trakcie realizacji jest projekt gabinetu okulistycznego w Ghanie.

Z pasji do niesienia pomocy innym i z miłości do Afryki, nasza akcja zamieniła się w Fundację co otworzyło przed nami nowe możliwości.

30

Misji

27

Wolontariuszy

35000

Rozdanych par okularów

13000

Przebadanych pacjentów

Nasza historia

Misja I (Kamerun)

27 września 2012 roku dr Iwona Filipecka, specjalistka chorób oczu, członkini Amerykańskiej Akademii Okulistyki oraz mgr Agnieszka Lembowicz, doświadczona optometrystka Kliniki Okulus, poleciały do Kamerunu. Tam przez 2 tygodnie badały wzrok młodych Kameruńczyków. Badania odbywały się w polskiej misji w Nguelemendouka w szkole i w oratorium prowadzonym przez siostrę Michalitkę Immakulatę Faustynowicz, a także w Betare-Oya, Domentang, Djout i Abong-Mbang.

Naszym celem jest przebadanie 500-800 miejscowych dzieci, co jest bardzo ambitnym wyzwaniem, biorąc pod uwagę ograniczony czas oraz lokalne warunki: prąd przez kilka godzin dziennie, brak dróg i trudności z przemieszczaniem, brak lekarstw i sprzętu medycznego. Ten ostatni w całości musimy przywieźć z Polski – mówiła przed pierwszym wyjazdem dr Iwona Filipecka.

Po powrocie do Polski i podsumowaniu wyjazdu okazało się, że mimo wielu trudności udało się przebadać wzrok ponad 1700 kameruńskich dzieci i 100 dorosłych! Już w Polsce dla każdego dziecka z zaburzeniami widzenia, zostały przygotowane odpowiednie okulary korekcyjne, które następnie wysłano do Kamerunu i przekazano dzieciom.

Zapraszamy do przeczytania relacji w zakładce “Relacje z misji”.

Pomiędzy wyprawami

W lutym 2013 r. rozpoczęliśmy zbiórkę używanych okularów dla potrzebujących mieszkańców Afryki. Dzięki wsparciu mediów, w zbiórkę zaangażowało się wiele firm, szkół, instytucji i osób prywatnych. Dzięki nim udało się nam zebrać aż 1580 używanych okularów, które następnie zostały przekazane biednym mieszkańcom Kamerunu, Ghany, Burundii i Ruandy. Dodatkowo zebrano 235 ramek, do których zostaną przygotowane szkła indywidualnie do potrzeb przebadanych osób.

Zbiórka zabawek i ubrań dla dzieci w oratorium w Nguelemendouka, pieniędzy na zakup książek do tamtejszej biblioteki, piórników szkolnych, mleka modyfikowanego dla dzieci – to inne nasze działania zrealizowane w ramach Fundacji Dzieci Afryki.

Misja II (Kamerun)

Główny cel drugiej misji „Okulistów dla Afryki’” został osiągnięty! W kameruńskim mieście Abong-Mbang, liczącym ok. 14 tys. ludności, stworzono od podstaw pierwszy polski gabinet okulistyczny! Wolontariusze okuliści i optometryści z całej Polski będą mogli w nim badać i leczyć wzrok oraz dobierać okulary zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

W nowo powstałym gabinecie jest autorefraktometr, popularnie nazywany aparatem do komputerowego badania widzenia. Lampa szczelinowa, dzięki której w powiększeniu oglądać można przednią część oka. Kaseta ze szkłami i oprawy do doboru okularów, tonometr do mierzenia ciśnienia w oku i oftalmoskop służący do badania dna oka. Wartość skompletowanego wyposażenia to blisko 10 tys. zł. W organizacji gabinetu oprócz „Dentystów z Afryki” – Konrada Rylskiego i Szymona Chełstowskiego – pomagała również Siostra Nazariusza, która już od 12 lat prowadzi przychodnię w Kamerunie, oraz lokalna społeczność.

Jak zapewnia lekarka, to wszystko wystarczy do wykonania podstawowych badań okulistycznych.
Tym razem nie nastawialiśmy się na wykonanie dużej ilości badań, ale i tak przyjętych zostało ponad 200 pacjentów, czyli blisko 40 osób dziennie. To nie jest mała liczba jak na jednego okulistę w tak krótkim czasie. A jeszcze cały czas trwało szkolenie Siostry Nazariuszy, która w miarę możliwości będzie starała się pomóc chorym w trakcie naszej nieobecności – mówi dr Filipecka.

Zapraszamy do przeczytania relacji w zakładce “Relacje z misji”.

Pomiędzy wyprawami

Dalsza zbiórka i przesyłanie pozyskanych od darczyńców okularów, współpraca z Fundacją Dzieci Afryki oraz telefoniczne wsparcie medyczne Siostry Nazariuszy, która opiekuje się uruchomionym gabinetem okulistycznym w Abong Mbang. Działania promujące niesienie pomocy ubogim mieszkańcom Afryki.

Misja III (Kamerun)

23 stycznia 2014 r. do naszego gabinetu w Abong-Mbang poleciał przyjaciel naszej akcji, a teraz już także wolontariusz, okulista dr Dariusz Tuleja. Przez dwa tygodnie razem z Siostrą Nazariuszą badał i leczył pacjentów, dorosłych i dzieci. Doktor rozwiązał częściowo problemy z brakiem prądu zabierając UPS-y do urządzeń medycznych oraz naprawił uszkodzoną w transporcie lampę szczelinową. Bardzo dziękujemy!

O tym, że w Afryce jest bieda wiedziałem od zawsze, ale nie spodziewałem się, że ogrom potrzeb jest aż tak wielki. Dopiero w Kamerunie zdałem sobie sprawę, że to, co robimy w ramach akcji, to nie tylko zwiększanie komfortu życia, ale też dawanie młodym ludziom szansy na edukację i lepsze życie w przyszłości – mówi dr Dariusz Tuleja, wolontariusz z wielkopolskiego Koła, któremu w 2 tygodnie lutego udało się przebadać 270 osób, dzieci i dorosłych.

Doktor Tuleja już zdeklarował swoje zaangażowanie w akcję i chęć kolejnych wyjazdów. Ma pomóc w organizacji pracy gabinetu, który udało się uruchomić w Kamerunie w trakcie ubiegłorocznej misji. Natomiast pomysłodawczyni akcji będzie się teraz koncentrować na rozszerzaniu zasięgu akcji o kolejne kraje.

Zapraszamy do przeczytania relacji w zakładce “Relacje z misji”.

Misja IV (Namibia)

19 lutego 2014 r. na kolejną misjonerę wyruszyły Agnieszka Lembowicz i dr Iwona Filipecka. Tym razem za cel wyprawy wybrano Namibię i ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych w miejscowości Katima Mulilo, gdzie Siostry Marylki prowadzą jedyny w kraju dom rehabilitacji dziecięcej Cheshire Home. W ośrodku badaliśmy dzieci niepełnosprawne fizycznie, które dzięki pomocy polskich sióstr mają dostęp do rehabilitacji na wysokim poziomie. Dzięki pomocy darczyńców dzieci otrzymują protezy i wózki inwalidzkie. Po przebadaniu wychowanków w ośrodku, wyruszyliśmy w teren badać dzieci w namibijskich wioskach. Wyprawa organizowana była wspólnie z Fundacją Dzieci Afryki i Fundacją Redemptoris Missio.

Zapraszamy do przeczytania relacji w zakładce “Relacje z misji”.

Misja V (Kamerun)

15 stycznia do naszego kameruńskiego gabinetu poleciał dr Darek Tuleja, aby leczyć okulistycznych pacjentów w naszym gabinecie w Abong Mbang, w przychodni prowadzonej przez S. Nazariuszę oraz w Diouth, wiosce w środku buszu, gdzie mieszkają Pigmeje i Siostry Gabriela i Donata, które im pomagają. Była to najdłuższa misja ze wszystkich dotychczasowych – równiutkie 4 tygodnie! Doktor w tym czasie zbadał ok. 1 000 osób i przemierzył blisko 3 000 km, lecząc wzrok w terenie.

Misja VI (Uganda)

16 marca pomysłodawczyni akcji dr Filipecka oraz optometrystka Agnieszka Lembowicz wyruszają do nowego kraju – Ugandy. Tym razem w wyprawie wzięły udział tylko kobiety. Po raz pierwszy nasz inspirator i przyjaciel Konrad Rylski, organizator akcji „Dentysta w Afryce” nie towarzyszył nam. Doktor Konrad nie pojechał, ale pierwszy raz z pomocą medyczną dla Afryki pojechała doktor Ania Chałupczak-Winiarska, dermatolog. Doktor Ania jest bardzo zaangażowana w działania  Fundacji Dzieci Afryki i to Ona nawiązała kontakt z Franciszkanami w Kakooge. Ks. Marek Warzecha i Ojciec Piotr Gorący bardzo dobrze przygotowali nasz pobyt. Dzięki ich pomocy i dr Ani mogłyśmy przebadałyśmy prawie 1000 pacjentów i rozdałyśmy setki okularów i kropli.

Pomiędzy wyprawami

Zbieramy, czyścimy, opisujemy okulary i wysyłamy do wielu przychodni w Kamerunie,  Namibii, Ugandzie, Tanzanii. Wszystko to możliwe jest dzięki zaangażowaniu pracowników Kliniki OKULUS – optyków Grzegorza Mazurka i Sylwii Jarzmik oraz optometrystów Martyny Sulskiej i Moniki Zielińskiej. Dzięki wsparciu Fundacji Dzieci Afryki już po raz drugi zorganizowaliśmy ogólnopolską zbiórkę używanych okularów dla biednych uczniów i dorosłych w Afryce. Zbiórka trwała od 1 czerwca 2014 r. do 31 maja 2015 r. i udało się w niej zebrać prawie 6 tys. sztuk! 2 579 okularów jeszcze przed zakończeniem zbiórki nosili już  mieszkańcy Kamerunu, Namibii i Ugandy, a pozostałe przekazywane są również mieszkańcom Etopii, Ghany i Mauretanii.

Misja VII (Tanzania)

ODA dociera do Kiabakari w Tanzanii. Organizatorem na miejscu był Ks. Wojciech Kościelniak, który prowadzi misję w Kiabakarii od 25 lat.  Poznaliśmy Ks. Wojtka dzięki dr Sławkowi Koziołowi, chirurgowi z Bielska, który właśnie teraz, w styczniu 2016 roku operuje przepukliny w szpitalu Kiabakari. Do dr Iwony i optometrystki Agnieszki dołączył nowy wolontariusz – Dyrektor Kliniki Okulus – Krzysztof Macha. Dzięki pomocy Krzyśka, Ks. Wojtka, wolontariuszy z Polski –Emilii, Dawida i Maćka oraz Amandy, wolontariuszki z Kanady (Ci ostatni wymienieni realizowali swoje programy wolontariackie w Kiabakari, ale w chwilach wolnych pomagali ODA) przebadanych zostało około 700 pacjentów i znów rozdano setki okularów i kropli.

II Ogólnopolska Zbiórka Okulary dla Afryki

W styczniu 2016 rozpoczęła się druga edycja zbiórki „Okulary dla Afryki”, zorganizowana wspólnie przez Fundację DZIECI AFRYKI i Klinikę OKULUS z dr Iwoną Filipecką, ambasadorką fundacji i pomysłodawczyni zbiórki oraz akcji „Okuliści dla Afryki”.

Podobnie jak w trakcie ostatniej edycji zbieramy używane okulary korekcyjne tzw. „plusy” i „minusy” bez cylindrów oraz okulary przeciwsłoneczne. W polskich domach i szafach zajmują niepotrzebnie miejsce, a przecież mogą pomóc wielu ludziom. Ostatnio udało się uzbierać ponad 6 tysięcy sztuk okularów, które przekazaliśmy mieszkańcom Tanzanii, Kamerunu, Ugandy i do innych afrykańskich krajów. Mam nadzieję, że znowu pobijemy nasz rekord i będzie wciąż rozwijać tę pomoc – zachęca dr Iwona Filipecka.

Misja VIII (Kamerun)

Kolejni wolontariusze pojawili się w naszym zespole! W styczniu 2016 roku ze swoją pierwszą misją w ramach akcji „Okuliści dla Afryki” wyjechali dr Arkadiusz Pogrzebielski, okulista oraz Artur Kożuch. Dr Arek i jego kolega badali dzieci i dorosłych w utworzonym w 2013 roku przez dr Filipecką gabinecie okulistycznym w Abong Mbang oraz na wioskach.

Misja IX (Kamerun)

W lutym 2016 roku dr Darek Tuleja wyruszył wraz z grupą chirurgów z Krakowa do szpitala katolickiego w Yaounde, stolicy Kamerunu. Wyjazd był zorganizowany przez dr Georgesa Kamtoh, lekarza z Krakowa, który jest Kameruńczykiem i który nawiązał kontakt z „Okulistami dla Afryki”.

Pierwsza Polska Klinika Okulistyczno-Dentystyczna w Tanzanii

W ramach akcji zorganizowaliśmy dziewięć wypraw medycznych na Czarny Ląd, w trakcie której wyjechało na misję 7 wolontariuszy – okuliści, optometryści i nie medycy. Byliśmy w czterech krajach – Kamerun, Namibia, Uganda i Tanzania, gdzie leczyliśmy pacjentów z chorobami oczu, dobieraliśmy okulary, badaliśmy dzieci w szkołach – łącznie blisko 8000 osób,  przekazaliśmy 9000 par okularów (a zbiórka nadal trwa!), 74 802 kropli do oczu, zabawki, przybory szkolne, ubranka dla dzieci. Uruchomiliśmy pierwszy polski gabinet okulistyczny w Kamerunie, do którego regularnie przyjeżdżają okuliści z Polski. Zorganizowaliśmy dwie ogólnopolskie akcje zbierania okularów, w którą chętnie angażują się Polacy w każdym wieku. W planach są już kolejne misje Okulistów dla Afryki, trzy z nich jeszcze w tym roku. Jedna z nich ponownie do Tanzanii, gdzie wspólnie z Fundacją Kiabakari, budujemy pierwszą Klinikę Okulistyczno-Dentystyczną w Kiabakari, w ramach projektu „Tazama na Tabasamu” (Spójrz i uśmiechnij się) – Klinika okulistyczno-dentystyczna w Kiabakari skutecznym ratunkiem na pustyni świadczeń zdrowotnych tego typu dla społeczności północno-zachodniej Tanzanii. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2016 roku (nr projektu 46/PPR2016). Więcej o projekcie w zakładce: „Klinika Kiabakarii” na naszej stronie.

Prezentacja obrazująca działalność „Okulistów dla Afryki” od 2012 do IX 2016 r. : LINK

Misja X (Tanzania)

Wolontariuszki dr Iwona Filipecka i optometrystka Agnieszka Lembowicz w październiku 2016 roku  wyruszyły w X już misję ODA do Afryki. Czas jakby zatoczył koło, bo skład naszej drużyny na X misji był taki sam jak tej pierwszej. Wolontariuszki poleciały do Mwanzy w Tanzanii, tam czekali na nie ks. Wojciech Adam Kościelniak i Konrad Rylski, który przyleciał tydzień wcześniej. Znów połączone siły „Dentysty w Afryce” i „Okulistów dla Afryki”. Wspólnie z Ksiedzem Adamem nadzorowali prace organizacyjne pierwszej polskiej kliniki okulistyczno-denstystycznej w Kiabakari. Na miejscu uruchamiali nowy sprzęt oraz przeprowadzili szkolenia z okulistyki i z optometrii dla lokalnego personelu przychodni, który będzie prowadził badania i dobierał okulary podczas nieobecności wolontariuszy ODA. Wolontariuszki przeprowadziły również badania albinosów w terenie.

Misja XI (Ghana)

Dr Dariusz Tuleja 4 listopada 2016 r. wyjeżdża do Ghany. W misji tej uczestniczyć będą też dermatolog dr Anna Winiarska- Chałupczak, dentysta dr Konrad Rylski oraz wolontariusze Fundacji Dzieci Afryki.

Misja XII (Kamerun)

Wolontariuszki Marta Hajduga (wtedy jeszcze studentka medycyny) i dr Anna Flanz-Olędzka, stomatolog ruszyły do naszego gabinetu w Abong-Mbang w Kamerunie. Dla Marty była to pierwsza misja. Na miejscu spędziły 3,5 tygodnia mieszkając u misjonarek – Sióstr ze Zgromadzenia Duszy Chrystusowej. Badania były intensywne, poczekalnia pękała w szwach, a przerwy w pracy były rzadkością. Podczas tej misji przebadanych zostało ok. 420 pacjentów, przywiezionych ponad 400 opakowań kropli do oczu i 74 pary okularów (rozdanych ponad 400 par!)

Misja XIII (Tanzania)

Wolontariuszka lek. med. Martyna Pieniążek na swoją pierwszą misję poleciała do naszej Kliniki Okulistyczno-Dentystycznej Tazama na Tabasamu w Kiabakari! To ona jako pierwsza przyjęła w niej pacjentów, ale również szkoliła lokalny personel dobierania okularów i obsługi sprzętu! Przez 2 tygodnie pracy udało się zbadać 764 pacjentów, którzy zostali zaopatrzeni w okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne, krople do oczu, a także wpisani na listę jako osoby kierowane do zabiegu. Jak mówi sama Martyna – to realizacja marzenia z dzieciństwa, które zmieniło jej życie!

Misja XIV (Kenia)

Wolontariuszka lek. med. Martyna Pieniążek została poproszona do wzięcia udziału w misji dwóch studentek Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Razem z Natalią Kosmowską oraz Martyną Pająk wyruszyły z Warszawy do Szpitala Misyjnego w miejscowości Wamba w Kenii. Koordynują one podprojekt RefrACTION!, który jest częścią projektu Leczymy z Misją. Na miejscu znajduje się w pełni wyposażony gabinet okulistyczny. Niestety, jak w wielu miejscach – brakuje specjalistów. Tą lukę naszej ekipie udało się zapełnić w 100% podczas ich dwutygodniowego pobytu. Lek. med. Martyna Pieniążek po powrocie ich pracę podsumowała tak: “Badałyśmy pacjentów, szkoliłyśmy pielęgniarki okulistyczne, dobierałyśmy okulary, kwalifikowałyśmy do zabiegów okulistycznych, przekazywałyśmy darowane leki – kupa dobrej roboty! (…) Piękni, serdeczni, rozmowni pacjenci, żywo okazujący radość, w większości mówiący po angielsku – o ile łatwiej wtedy o dobre zebranie wywiadu i skuteczne przekazanie zaleceń!

No i co tu dużo mówić, realizowanie pracy zawodowej w towarzystwie studentów otwiera i odświeża głowę! Natalia Kosmowska, Martyna Aldis Małgorzata Pająk, Wojciech Sierocki Dziękuję!”

Misja XV (Tanzania)

Wolontariusze lek. med. Arkadiusz Pogrzebielski i Artur Kożuch ruszyli na misję do naszej Kliniki Okulistyczno-Denystycznej “Tazama na Tabasamu” w Kiabakari. Na miejscu mogli liczyć na niekończącą się kolejkę pacjentów, ale i na pomoc lokalnego personelu. Sytuacja pacjentów jednak często była bardzo trudna: “Niestety nawet u ok. 50% pacjentów, nawet w polskich warunkach trudno byłoby znaleźć “proste” rozwiązania i szybką pomoc: powikłania po dramatycznych urazach, bielma rogówki po ciężkich zakażeniach, choroby uwarunkowane genetycznie (np. barwnikowe zwyrodnienie siatkówki – retinitis pigmentosa), jaskra dokonana, stany po powikłanych, “nieudanych” operacjach zaćmy, skrzydliki, tak zaawansowane, że zajęły już oś widzenia. Na szczęście druga połowa to “tylko” zaćma czy skrzydlik i kiedy tylko ruszy tu możliwość operowania, będziemy w stanie realnie tym pacjentom i pacjentkom pomóc. (…)”  Nasi wolontariusze przyjmowali około 50-80 osób dziennie. Rozdanych zostały setki par okularów oraz mnóstwo leków pozyskanych dzięki firmom farmaceutycznym oraz funduszom zebranym w ramach 1% podatku. Wiele osób zostało zakwalifikowanych do operacji usunięcia zaćmy.

Misja XVI (Uganda)

Wolontariusze lek. med. Martyna Pieniążek i Michał Prokurat ruszyli z kolejną misją do Kakooge w Ugandzie, gdzie po raz pierwszy badaliśmy pacjentów w 2015 roku. Badania odbywały się w terenie, w maleńkich wioskach, w szkołach lub pod rozłożystym drzewem w dorzeczu Nilu. Przeprowadzanie badań, a właściwie dojazd na miejsce utrudniała czasami trwająca w tym czasie pora deszczowa. Przez 2 tygodnie zostało zbadanych 665 pacjentów – u których w razie potrzeby wdrożone zostało leczenie, osoby z wadami wzroku zostały zaopatrzone w okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne, przeprowadzono edukację dzieci. Ponadto miejscowa pielęgniarka została przeszkolona z podstaw okulistyki.

Misja XVII (Tanzania)

To już kolejna misja do naszej Kliniki Tazama na Tabasamu w Kiabakari. Tym razem misja odbyła w składzie lek. med. Małgorzata Pączek, lek. Marta Hajduga i studentka optometrii Paulina Jakusch. Podczas 2 tygodni pracy zostało przebadanych 440 osób, osobom potrzebującym wydano okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne, a także krople nawilżające. Dodatkowo, jedna z wolontariuszek odwiedziła Ośrodka Opieki dla Albinosów w Lamadi.

Misja XVIII (Kamerun)

Na kolejną już misję wyjechał okulista Dariusz Tuleja, razem z okulistką Zofią Sikorską badali pacjentów w Hôpital De Référence De Sangmelima. Kolejka osób oczekujących na badanie dosłownie nie malała, a liczba przyjętych pacjentów nie spadała poniżej 100! Pacjenci dostali okulary korekcyjne, okulary przeciwsłoneczne oraz krople do oczu.

Pomiędzy wyprawami

Przyjaciółki naszej akcji, Ewa i Teresa, przy pomocy uczniów z Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Mikołowie, przeprowadziły akcję przygotowywania okularów na kolejne misje.

W akcję segregowania i czyszczenia okularów włączyli się harcerze z 28. DSH “Płomienny Świt” z Bielska-Białej

Zorganizowana została wystawa zdjęć z naszych wypraw w Domu Kultury w Olszówce, w Bielsku-Białej

W Czeladzi został zorganizowany wernisaż “Widziałam oczy Afryki”, na którym pomysłodawczyni akcji Iwona Filipecka oraz optometrystka Agnieszka Lembowicz opowiadały o swoich doświadczeniach i przeżyciach podczas misji.

Nowy sprzęt – dzięki kwocie przekazanej poprzez 1% podatku udało się kupić wziernik pośredni typu Fison oraz ręczną lampę szczelinową!

Misja XIX (Ghana)

Wolontariuszki dr n. med. Iwona Filipecka i optometrystka mgr Agnieszka Lembowicz wyruszyły tym razem do Ghany. W czasie swojej dwutygodniowej misji przebadały ponad 1000 pacjentów – dzieci i dorosłych. Nieoceniona była pomoc sióstr Nazaretanek, które po przeszkoleniu odciążyły nasze Wolontariuszki. Dzięki temu praca szła sprawniej i udało się zbadać większą ilość pacjntów. Podczas pobytu w Ghanie udało się również odwiedzić część okulistyczną Katolickiego Szpitala Świętej Rodziny w Brekum. Na co dzień w poradni pracuje tam dwóch optometrystów, gdy uzbiera się odpowiednia liczba pacjentów – do szpitala przyjeżdża okulista, żeby przeprowadzać zabiegi.

Misja XX (Kamerun)

Na swoją pierwszą misję wyruszyła lek. med. Izabela Sucharska – nasza drużyna rośnie w siłę! Po długiej podróży dotarła do naszego gabinetu w Abong-Mbang w Kamerunie i od razu ruszyła do pracy. Kolejki nie miały końca! Oprócz pracy w gabinecie – udało się również spakować mobilny gabinet okulistyczno-stomatologiczny i wyruszyć do pacjentów w odległych wioskach. W ciągu dwutygodniowej misji zbadano setki osób, rozdano wiele okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, a także leki. Pacjenci byli kwalifikowani do zabiegów okulistycznych. Oczywiście prowadzona była również edukacja pacjentów.

Misja XXI (Madagaskar)

Wolontariusze Martyna Pieniążek i Michał Prokurat ruszyli na Madagaskar. Wyjazd został zorganizowany we współpracy ze stowarzyszeniem MISEVI Polska. Podczas misji zostało zbadanych 645 pacjentów. Wolontariusze dojeżdżali do wielu odległych miejsc, badali dzieci i dorosłych, w tym osoby chore na gruźlicę. Badania przeprowadzono również w ośrodku dla trędowatych. Nie zabrakło również badań przeprowadzonych w cieniu drzewa mango.

Misja XXII (Kenia)

Wolontariuszki lek. Marta Hajduga i mgr Martyna Sulska wyruszyły do Kenii, do miejscowości Mbita położonej nad jeziorem Wiktorii. Celem było przebadanie uczniów z 11 miejscowych szkół. Dzięki pracy od rana do nocy i niezwykłemu zaangażowaniu lokalnych wolontariuszy z Educational Effect Affrica oraz rodziców uczniów – udało się przebadać ponad 2000 pacjentów! Niemal 1400 osób zostało szczegółowo przebadanych przez wolontariuszki, z czego 90% stanowiły dzieci! Ta piękna misja została zaplanowana i przeprowadzona we współpracy z Fundacją Partners Polska, a koordynatorką i organizatorką całego przedsięwzięcia była Monika Grzelak – za co jej dziękujemy z całego serca!

Misja XXIII (Ghana)

Do grona naszych wolontariuszy dołączyli Carmen, Michał i Daniel. Ze Stuttgartu wyruszyli prosto do Ghany. Po długiej podróży, w pierwszej kolejności odwiedzili znaną już placówkę misyjną w Sunyani, a po ok. tygodniu udali się z pionierską wizyta w Wiaga na północy kraju. Tam badali zarówno pacjentów dorosłych jak i dzieci. Przebadano osoby pracujące w szwalni w Sunyani i członków ich rodzin.

Misja XXIV (Kenia)

Kolejna misja organizowana razem ze stowarzyszeniem Leczymy z misją! Tym razem lek. med. Martynie Pieniążek towarzyszyli Natalia Kosmowska i Dominik Halkowicz – studenci optometrii na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wolontariusze pracowali w Wambie, w Hrabstwie Samburu, na północ od góry Kenya. Tam badali pacjentów stacjonarnie w Misyjnym Szpitalu, jak również na okolicznych bazarach, pod drzewem akacji.  Tym razem badania miały również miejsce w samej stolicy – Nairobi, tam badania odbywały się w slumsach stolicznego Korogocho, pomoc otrzymały dzieci i młodzież z projektu Ghetto Classics.

Pomiędzy wyprawami

W marcu 2018 lek. Martyna Pieniążek opowiadała o akcji Okuliści dla Afryki i pracy na misji na Konferencji Medycy dla Afryki zorganizowanej przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.

W kwietniu 2018 odbył się Zjazd Absolwentów Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Jaworzu, na którym działalność Okulistów dla Afryki zaprezentowała jedna z absolwentek – dr n. med. Iwona Filipecka. Podczas zjazdu zorganizowane zostało również stoisko z pamiątkami z wyjazdów, które cieszyło się dużym zainteresowaniem – wszystkie zebrane fundusze zostały przekazane siostrom w Ghanie.

W czerwcu 2018 roku odbyło się pierwsze spotkanie Wolontariuszy Okulistów dla Afryki.

W listopadzie 2018 została założona FUNDACJA OKULIŚCI DLA AFRYKI!

Przez cały rok Wolontariusze pracowali nad segregacją, czyszczeniem i opisywaniem okularów zebranych podczas zbiórki Okulary dla Afryki.

Misja XXV (Ghana)

Tym razem do miejscowości Wiaga w północnej Ghanie wyjechały dr n. med. Iwona Filipecka, lek. med. Martyna Pieniążek i mgr Agnieszka Lembowicz. Podczas misji badały pacjentów w Szpitalu św. Łukasza w Wiaga oraz uczniów okolicznych szkół. W ciągu dwutygodniowej misji przebadały łącznie 1144 pacjentów.

Gdy badania w Wiaga dobiegły końca, nasze Dziewczyny ruszyły do miejscowości Yendi. Tam spotkały się z biskupem, który ma pod swoją opieką lokalny zakład optyczny. Optyk powstało w 1997 roku z inicjatywy polskiego brata werbisty Andrzeja w miejscowości Saboba i działa nieprzerwanie od tamtej pory. Pracują w nim Andrzej i Rebeka, którzy samodzielnie dobierają i wykonują okulary. W tym miejscu czas jakby się zatrzymał. Dlatego Wolontariuszki dostarczyły na miejsce sprzęt, który pozwoli ocenić orientacyjne badanie pola widzenia i widzenie barwne, co jest szczególnie istotne, np. dla kierowców. Sprzęt przekazała nam doktor Izabela Czekaj.

Misja XXVI (Madagaskar)

W kolejną misję na Madagaskar wyruszyli lek. med. Martyna Pieniążek i Michał Prokurat. Przez 2 tygodnie przyjęli 1054 pacjentów pracując zarówno w podstolicznym Ambodratrimo jak i południowych okolicach Tolagnaro (dawniej Fort Dauphin). Między innymi objęli opieką uczniów szkoły w wiosce Ambodratrimo , podopiecznych ośrodka dla trędowatych w Ampasy oraz więźniów przebywających w więzieniu w Tolagnaro. Misja została zorganizowana we współpracy z Fundacją Ankizy-Gasy-Dzieci Madagaskaru oraz Stowarzyszeniem Misevi Polska.

Misja XXVII (Kenia)

Na swoją drugą misję wyruszyła optometrystka Martyna Sulska, razem z lekarzem Pawłem Smolińskim – to był jego pierwszy wyjazd. Wolontariusze wrócili do szkół w regionie Mbita zbadanych podczas ubiegłorocznego wyjazdu. Zbadali również uczniów 5 szkół z regionu Rarieda. Dodatkowo w ciągu wyjazdu zorganizowane zostały 3 dni badań dla osób dorosłych. Podczas całego wyjazdu Wolontariusze zbadali ponad 850 pacjentów. Misja została zorganizowana we współpracy z Fundacją Partners Polska oraz Educational Effect Africa.

Misja XXVIII (Ghana)

Na 8. wspólną misję wyruszyły Iwona Filipecka i Agnieszka Lembowicz, inicjatorki akcji i założycielki Fundacji Okuliści dla Afryki. Wróciły do Sunyani po 9 miesiącach, aby uruchomić tam nowoczesny gabinet okulistyczny.

Pomiędzy wyprawami

31.01.2019 zakończyła się zbiórka funduszy na portalu zrzutka.pl – zbieraliśmy fundusze na zakup leków, środków opatrunkowych i dezynfekcyjnych, aparatów do pomiaru ciśnienia tętniczego oraz sprzętu potrzebnego do wyposażenia sali operacyjnej. Podczas zbiórki udało się zebrać kwotę 1679 zł.

W marcu 2019 za pośrednictwem portalu Facebook odbyła się licytacja krzesła o unikatowym Afrykańskim designie.

W marcu 2019 odbyła się Konferencja Medycy dla Afryki, na której lek. Marta Hajduga przedstawiła działalność Fundacji Okuliści dla Afryki. Konferencja została zorganizowana przez Gdański Uniwersytet Medyczny.

W kwietniu 2019 Fundacja Okuliści dla Afryki gościła na VI Kongresie Misyjnym Archidiecezji Katowickiej, który odbył się w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Orzeszu. Nasze wolontariuszki lek. Marta Hajduga i mgr Martyna Sulska odpowiadały o naszej działalności w Afryce.

W maju 2019 zorganizowano stoisko Fundacji Okuliści dla Afryki podczas III Międzynarodowej Konferencji Naukowo – Szkoleniowej “Innowacje w okulistyce”, na którym osoby zainteresowane mogły nabyć pamiątki z misji, a także wysłuchać relacji naszych Wolontariuszy!

W czerwcu 2019 podczas Konferencji Optometria Kliniczna 2019 organizowanej przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki działalność Fundacji w gronie specjalistów ochrony wzroku zaprezentowały dr n. med. Iwona Filipecka oraz mgr Martyna Sulska. Na Konferencji zostało również zorganizowane stoisko, na którym prowadzona była sprzedaż pamiątek z Afryki.

Lipiec – wrzesień 2019 – III ogólnopolska zbiórka używanych okularów Okulary dla Afryki – ile par okularów uda się zebrać tym razem?

Inicjatywa „Okuliści dla Afryki” nie jest akcją jednorazową. Podczas pierwszej wyprawy, za cel całej akcji obraliśmy sobie stworzenie gabinetu z odpowiednim sprzętem okulistycznym na miejscu. W taki sposób, aby każdy okulista lub optometrysta z Polski lub ze świata, mógł pojechać do Kamerunu i przebadać wzrok dorosłych i dzieci. W podobny sposób działa akcja ,,Dentysta w Afryce”, której inicjator doktor Konrad Rylski, zainspirował nas do podjęcia podobnych działań w naszej dziedzinie. Doktor Konrad stworzył gabinet stomatologiczny w misji Abong-Mbang. Z pasją i ogromnym zaangażowaniem organizuje pracę tego gabinetu oraz pomoc dla potrzebujących w Kamerunie. Nasz pierwszy gabinet „Okulistów dla Afryki” już powstał w Abong-Mbang, a my chcemy dalej pomagać! Naszym marzeniem jest stworzenie miejsca do przeprowadzania operacji zaćmy w przyszłości, na którą Afrykańczycy w obecnych warunkach nie mają praktycznie żadnych szans. Dodatkowo chcemy poszerzać nasze badania o nowe rejony Afryki. Zapotrzebowanie na pomoc okulistyczną wśród dzieci i dorosłych „Czarnego Lądu” jest ogromne.

Partnerzy i Przyjaciele Fundacji

Okulus Plus w Bielsku Białej to “serce” akcji “Okuliści dla Afryki”. To tutaj narodziła się nasza akcja. Tutaj na co dzień pracuje nasz zespół: dr Iwona Filipecka, pomysłodawczyni akcji i Agnieszka Lembowicz, optometrystka. Tutaj organizowane są wyprawy, pozyskiwani wolontariusze, darczyńcy i sponsorzy. To również miejsce zbiórki używanych okularów z całej Polski, przygotowywania paczek i ich dystrybucja. To wszystko dzieje się także dzięki pomocy Przyjaciół “Okulistów dla Afryki”. Zachęcamy do poznania ich i przeczytania krótkich informacji na temat formy wsparcia, którą nas obdarowali. Każdemu z osobna, jak i wszystkim razem jesteśmy ogromnie wdzięczni za pomoc. Bardzo dziękujemy!