ALBINIZM I NASI MALI PACJENCI
Po raz kolejny w trakcie badań „Okulistów dla Afryki” przyjmujemy pacjenta z albinizmem. Nie wiedzieliśmy, że jest ich tak wielu w Afryce. Jeśli tylko mogą dotrzeć do naszego gabinetu w Abong Mbang albo do miejsc, gdzie prowadzimy badania to zrobią to za wszelką cenę. Spytacie dlaczego? Albinosi zawsze mają problemy ze wzrokiem. Z dwóch powodów – po pierwsze mała ilość pigmentu w oku powoduje, że są bardzo wrażliwi na światło, mają oczopląs i często zapalenia spojówek. Po drugie mają wady wzroku, najczęściej krótkowzroczność połączoną z astygmatyzmem, co jeszcze bardziej utrudnia im oglądanie świata. Dlatego wszystkie dzieci z albinizmem, które się zgłaszają do nas w trakcie badań w Afryce dostają okulary słoneczne od razu, a potem robimy dla nich w Polsce dopasowane indywidualnie okulary fotochromowe i wysyłamy do misjonarzy, którzy dają je dzieciom.
Albinizm to choroba genetyczna, w której zaburzone jest powstawanie melatoniny, barwnika, który występuje m.in. w skórze i oczach (tęczówce i siatkówce). To brak melatoniny powoduje, że ludzie z tą chorobą mają jasnoróżową skórę i czerwone oczy. Są bardzo wrażliwi na promieniowanie UV i dłuższe przebywanie na słońcu grozi im poparzeniem.
W niektórych regionach Afryki częstość występowania tej choroby jest nawet do 1:1000. Niestety, w tej części świata albinosi są zagrożeni nie tylko pod względem medycznym. Wielu z nich jest mordowanych lub okaleczanych. W niektórych afrykańskich religiach animistycznych wierzy się, że albinosi mają czarodziejską moc, mają kontakt z duchami, a części ich ciała służą za amulety. Z opowiadań misjonarzy wiemy, że los porwanych albinosów jest okrutny. Są rodziny, które chronią, pilnują swoje albinoskie dzieci, wysyłają je w regiony, gdzie zagrożenie dla nich jest mniejsze. Również misjonarze pomagają takim osobom i biorą pod swoją opiekę. Pod koniec ubiegłego roku w TVN Martyna Wojciechowska pokazała przejmujący film o albinoskich kobietach w Tanzanii. Polecam.
Ze względu na słabe widzenie dzieci z albinizmem często nie chodzą do szkoły, jak ten chłopczyk. Na szczęści przyprowadzony został na badania oczu w trakcie naszej pierwszej wyprawy. Dostał okulary i mamy nadzieję, ze choć trochę Jego życie stało sięlepsze.
Prawdopodobieństwo wystąpienia albinizmu jest 25%. W tej rodzinie, niestety dwoje z trojga dzieci jest albinosami