CENTRUM ZDROWIA W KIABAKARII

Centrum Zdrowia w Kiabakari powstało dzięki zaangażowaniu Proboszcza Parafii Ks. Wojciecha Adama Kościelniaka i jego współpracy z Fundacją Redemptoris Missio, przy wielkiej pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach Projektu w Kiabakari w 2007 roku. Ośrodek powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie misji oraz mieszkańców regionu.

Ośrodek zdrowia pw. błog. Pier Giorgio Frassati w Kiabakari, oficjalnie został otwarty przez ambasadora RP w Tanzanii, pana Wojciecha Bożka, 30 grudnia 2007 roku, pierwszych pacjentów przyjął 18 stycznia 2008 roku. Placówka w swoim pierwotnym zamierzeniu miała być przychodnią, z nowoczesną bazą diagnostyczną. Z biegiem czasu jednak okazało się, że to nie wystarcza.

Opieka zdrowotna w dystrykcie Butiama, do którego należy Kiabakari, jest praktycznie żadna, potrzeba specjalistycznej opieki medycznej jest ogromna. Z racji ważności podejmowanych przez ośrodek zdrowia tematów, najważniejsze w tym momencie jest zapewnienie profesjonalnej opieki nad matką i dzieckiem,  potrzeba hospitalizacji pacjentów, przybywających do ośrodka w Kiabakari z odległych miejscowości, w nadziei na fachową pomoc.

Więcej o opiece zdrowotnej w Kiabakarii oraz Fundacji Kiabakarii i jej osiągnięciach pczetyacie tutaj:

 

O Fundacji Kiabakari i opiece zdrowotnej już pisaliśmy przed przyjazdem na misję. Zerknijcie: http://okuliscidlaafryki.pl/2015/10/12/vii-juz-misja-oda-i-z-fundacja-kiabakari/

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ośrodka autorstwa dr Filipeckiej 🙂

 

Fot. Ośrodek jest bardzo dobrze zorganizowany, część szpitalna jest nowsza niż poradnia. Wiele organizacji i fundacji, dzięki staraniom Ks. Wojtka, zakupiło sprzęt, łóżka, nawet inkubator dla noworodków.

IMG_7854

Fot. Gabinet ginekologiczny.

IMG_7855

Fot. Sala pacjentów.

IMG_7856

Fot. Pacjentka na oddziale.

IMG_7857

Fot. Laboratorium. Tu wykrywa się głównie malarię, bada się mocz, kał, robi się testy na AIDS, u kobiet w ciąży za darmo.

IMG_7858

Fot. Emilka, lekarka z Polski przy pracy.

IMG_7859

Fot. Inkubator.

IMG_7860

Fot. To jedna z organizacji pomocowych.

IMG_7861