NASZE OKULARY WYLĄDOWAŁY W KAMERUNIE!

130 par okularów korekcyjnych przygotowanych dla dzieci z wadami i 200 par okularów słonecznych wylądowało dzisiaj ok. 18 w Kamerunie.

Wartościową przesyłką zaopiekował się przyjaciel naszej akcji stomatolog Konrad Rylski (twórca akcji ,,Dentysta w Afryce”) oraz Pani Ela z Fundacji Dzieci Afryki. Dr Konrad przekazał okulary misjonarkom, które zadbają o to żeby trafiły do właściwych dzieci i nauczycieli.

Oczywiście młodzi Kameruńczycy muszą się do okularów przyzwyczaić. Siostry nauczą dzieci jak dbać o okulary i je czyścić. Wszystkie okulary zaopatrzone są w sznureczki, żeby dzieci ich nie zgubiły. Szkła zostały przygotowane dla młodych Kameruńczyków w wieku od 4 do 25 lat ze szkół, przedszkoli i oratoriów prowadzonych przez polskie misjonarki. Podczas badań ,,Okulistów dla Afryki” u 143 dzieci stwierdzono istotne wady wzroku i zlecano odpowiednie okulary korekcyjne. U dzieci występowały wszystkie wady wzroku, jednak największym problemem była krótkowzroczność. Jest to wada wzroku, która powoduje, że dziecko nie widzi dobrze na dalekie odległości, czyli także nie widzi dobrze tego co jest na tablicy. Takie dzieci często mają problemy z nauką, a wada w znacznym stopniu obniża ich możliwości.

Przykładem niech będzie dziewczynka z Doumentang, która miała bardzo złe wyniki w szkole. Dyrektor szkoły poinformował nas przed badaniami, że dziecko nie robi żadnych postępów i chce powiedzieć rodzicom dziewczynki, że dalsza nauka nie ma sensu. Po badaniach okazało się, że dziewczynka ma bardzo wysoką krótkowzroczność i nie widzi bez okularów dobrze nawet z odległości 1 metra. Po dobraniu okularów widziała już wszystko.

Wysłaliśmy także do Kamerunu 200 par okularów słonecznych dla dzieci, które nie są popularne wśród mieszkańców tego kraju. Niestety ostre słońce w tej części świata powoduje wiele problemów z oczami m.in. zapalenia spojówek i podrażnienia oczu. Okulary słoneczne mają poprawić tę sytuację.

30 par okularów korekcyjnych trafi także do kameruńskich nauczycieli przebadanych podczas akcji. To w znacznym stopniu ułatwi im dalszą pracę z dziećmi. Niestety nauczyciele bez okularów nie widzą wyraźnie tego, co dzieci piszą na tabliczkach lub w zeszytach. Nie mogą również płynnie czytać dzieciom czytanek.

W rejonach, gdzie przeprowadziliśmy nasze badania, dzieci nie mają dostępu do jakichkolwiek badań widzenia. Były to pierwsze badania wzroku w tej części Kamerunu. W trakcie badań na 1700 dzieci tylko dwoje było wcześniej badanych przez okulistę w stolicy i miało zlecone okulary. Podczas badań siostrom prowadzącym dyspansery przekazywana była wiedza medyczna na temat leczenia chorób oczu i postępowania z różnymi problemami okulistycznymi. Zbadanie tak dużej liczby dzieci możliwe było dzięki pomocy i zaangażowaniu polskich sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń działających na tym terenie. Siostry włączyły się do badań, co znacznie usprawniło naszą pracę szczególnie w młodszych klasach.