Już jutro Światowy Dzień Walki z Malarią (World Malaria Day)

Już po raz siódmy 25 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Walki z Malarią.  Został on ustanowiony przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia (WHA, WHO) w maju 2007 roku, upamiętniające globalną walkę z malarią. Jego celem jest wzrost świadomości społecznej dotyczącej malarii oraz redukcja skutków i skali choroby.

unicef  Fot. Unicef.

Wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale niemal połowa ludzkości żyje na terenach zagrożonych zimnicą (inna nazwa malarii).  Najbardziej narażone na zakażenie są kobiety ciężarne, dzieci do piątego roku życia, osoby z upośledzoną odpornością (np. zarażone wirusem HIV), ale też podróżni pozbawieni swoistych przeciwciał podróżujący min. z Europy do krajów występowania malarii. Obszar występowania malarii obejmuje 40% ludności kuli ziemskiej – głównie najbiedniejsze kraje Afryki, Ameryki Południowej oraz południowo – wschodniej Azji. 2/3 zachorowań dotyczy mieszkańców Czarnego Lądu.

Kluczowe fakty według WHO:

  • Malaria jest chorobą zagrażającą życiu spowodowaną przez pasożyty, które są przekazywane do ludzi przez zakażone komary.
  • W roku 2012,  oszacowano 627 000 zgonów w wyniku malarii (z zakresem niepewności 473 000 do 789 000), głównie wśród dzieci w Afryce.
  • Malaria jest do uniknięcia i uleczalna.
  • Zwiększone środki zapobiegania malarii i kontroli znacznie zmniejszają obciążenie jej wystąpienia w wielu miejscach.