CZASEM TRZEBA ZABRAĆ SIĘ I ZA TAKIE SPRAWY….

Rok temu w trakcie swojej pierwszej wyprawy w ramach “Okulistów dla Afryki” dr Darek naprawił lampę szczelinową, którą podarowała nam dr Klamut z Lublina. To ważne urządzenie, gdyż dobra optyka pozwala na badanie przedniej części oka i jest niezbędna w pracy każdego gabinetu okulistycznego. Niestety w trakcie podróży uszkodzeniu uległo pokrętło do regulacji wysokości stolika (więcej o zeszłorocznej naprawie TUTAJ). Tym razem dr Tuleja podniósł sobie majsterkową poprzeczkę i…. naprawił nie tylko uszkodzone UPS’y, ale też autorefraktometr.

A oto relacja Darka:

W pracy od rana trudności z wykonywaniem badania refrakcji. Wrażliwy na zanieczyszczenia mechaniczne układ optyczny autorefraktometru odmówił posłuszeństwa. Czerwono – rdzawy pył jest tu wszechobecny. Nie było wyboru – musiałem zabawić się w serwis, bo innych możliwości tu nie ma. Udało się sprzęt działa!!!

gabinet-warunki-1

UPS to po naszemu – “jednostka zasilania rezerwowego” – urządzenie, które podtrzymuje zasilanie np. komputera w przypadku nagłego zaniku napięcia w sieci. W ubiegłym roku przywiozłem z sobą dwa takie. W Kamerunie prąd bywa, pisałem już o tym na początku moich relacji. Bez prądu nie da się badać, autorefraktometr i lampa szczelinowa potrzebują prądu. Na jednym takim urządzeniu miałem możliwość badania pacjentów cały dzień! Niestety, krótko po moim wyjeździe oba uległy uszkodzeniu.

naprawa ups'a