VII JUŻ MISJA ODA, I Z FUNDACJĄ KIABAKARII

Fundacja Kiabakari została powołana w efekcie 20-letnich doświadczeń pracy misyjnej jej współfundatora (w 2008r), w odpowiedzi na zdiagnozowane w tym okresie problemy i potrzeby lokalnej społeczności.

Jednym z podstawowych zadań Fundacji, bez którego trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie placówki misyjnej w Kiabakari, jest szeroko pojęta opieka zdrowotna mieszkańców z terenów, objętych działalnością misji.

Centrum Zdrowia w Kiabakari powstało dzięki zaangażowaniu Proboszcza Parafii Ks. Wojciecha Adama Kościelniaka i jego współpracy z Fundacją Redemptoris Missio, przy wielkiej pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach Projektu w Kiabakari w 2007 roku. Ośrodek powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie misji oraz mieszkańców regionu.

Ośrodek zdrowia pw. błog. Pier Giorgio Frassati w Kiabakari, oficjalnie został otwarty przez ambasadora RP w Tanzanii, pana Wojciecha Bożka, 30 grudnia 2007 roku, pierwszych pacjentów przyjął 18 stycznia 2008 roku. Placówka w swoim pierwotnym zamierzeniu miała być przychodnią, z nowoczesną bazą diagnostyczną. Z biegiem czasu jednak okazało się, że to nie wystarcza.

Opieka zdrowotna w dystrykcie Butiama, do którego należy Kiabakari, jest praktycznie żadna, potrzeba specjalistycznej opieki medycznej jest ogromna. Z racji ważności podejmowanych przez ośrodek zdrowia tematów, najważniejsze w tym momencie jest zapewnienie profesjonalnej opieki nad matką i dzieckiem,  potrzeba hospitalizacji pacjentów, przybywających do ośrodka w Kiabakari z odległych miejscowości, w nadziei na fachową pomoc

Fundacja Kiabakari od początku swojego istnienia nieustannie wspiera Misję w Kiabakari pomocą materialną i rzeczową (artykuły medyczne, opatrunkowe, przybory szkolne itd.). Fundacja pozostaje w stałym kontakcie z Misją i monitoruje jej potrzeby. Prowadzi wspólne działania zmierzające do poprawy warunków życia miejscowej ludności. Z bardzo dobrym efektem pomaga dzieciom z Centrum Edukacyjno- Formacyjnego w Kiabakari ( szkoła i przedszkole – łącznie 200 dzieci) przez prowadzenie programu Adopcji Edukacyjnej . W latach 2011 i 2012 Fundacja realizuje projekty wolontariacie w ramach konkursów polskiego MSZ Wolontariat Polska Pomoc 2011 i 2012

W  2013r wspólnie z misją Kiabakari zostają zrealizowane 3 projekty rozwojowe w ramach konkursu Polskiej Pomocy Rozwojowej . Są to kolejno są to projekty: , „Upendo Unaojali”- Troskliwa miłość, Mbegu Njema”-Dobre Ziarno, Mbingu na Dunia-Mavuno ya Mvua”-Niebo i Ziemia-Wodne Żniwa.
Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji projektu w ramach konkursu Wolontariat Polska Pomoc 2015.  W ramach projektu za 3 dni do Kiabakari wyjadą trzej lekarze i będą prowadzili badania mieszkańców w kierunku chorób zakaźnych, przewlekłych, przeprowadzą badania w kierunku  nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i przeprowadzą inne  badania laboratoryjne, pozwalające na zdiagnozowanie chorób. Przeprowadzą również szkolenia podnoszące kwalifikacje miejscowego personelu ośrodka, który kontynuowałby zadania po wyjeździe wolontariuszy.

 

Polecamy stronę i fanpage Fundacji:

www.facebook.com/fundacja.kiabakarii

http://www.kiabakari.org/