XV misja Okulistów dla Afryki

XV misja Okulistów dla Afryki – w składzie specjalistka okulistyki Martyna Pieniążek oraz asystent okulisty Michał Prokurat – odbyła się na przełomie października i listopada 2017 w miejscowości Kakooge w Ugandzie.

Codziennie wyjeżdżaliśmy do wiosek oddalonych o około 30 min drogi od siedziby misji Franciszkanów, którzy byli naszymi gospodarzami.
Mitanza, Kyanaka, Kitanda, Baatusa, Kabaale, Bamusuuta, Lwanjuki, Muwangi i Kakooge to wsie, które odwiedzaliśmy. Czasem pracowaliśmy pod drzewem, czasem w przestronnym technikum, ale częściej w małej klasie pod falistą blachą.
Pracowaliśmy zwykle w 4 osobowym składzie z pomocą Brata Marka (lub Brata Bogusława) oraz miejscowej pielęgniarki Róży.

Te 2 tygodnie pracy to 665 pacjentów, którym dobieraliśmy i przekazywaliśmy okulary  zarówno do dali, do bliży jak i przeciwsłoneczne. To setki dzieciaków i dorosłych badanych i diagnozowanych, obdarowanych Thealozem i Azyterem – Dzięki Państwa ofiarności KAŻDY pacjent wychodził z poradni z kompletem leków, a ciężki zespół suchego oka i podrażnienie oczu spowodowane czynnikami fizycznymi w Afryce dotyka nawet dzieci! Wszechobecny kurz, pył i dym z palenisk skutecznie zadrażnia nawet młode oczy.


Jesteśmy Państwu po stokroć wdzięczni!
W każdej ze szkół, w których lokowaliśmy “latającą klinikę” wykonywaliśmy przesiewowe badania uczniów – edukując i wyjaśniając sposób zakrapiania oczu – dzieci dzielnie ćwiczyły samodzielnie!
W załączeniu kilka zdjęć ilustrujących zapał najmłodszych 🙂
Pracowaliśmy na przenośnym sprzęcie zakupionym dzięki 1% podatku darowanego dla Fundacji Dzieci Afryki – dzięki temu organizowanie mobilnej kliniki w dowolnym miejscu nie stwarzało trudności 🙂

Uganda smakuje pyszną kawa, słodkimi bananami, czerwona fasolą z matoke (zielone banany). Uganda to życzliwi ludzie i miliony dzieci. Przyrost naturalny w Ugandzie jest drugą największa na świecie (po Burundi), 70% społeczeństwa nie osiągnęło 30 lat. Do dziś realnym problemem są porwania dzieci i składanie ich w ofierze.

Wszelka pomoc Ugandyjczykom, a zwłaszcza dzieciom, jest na wagę złota.

Bardzo dziękujemy, że dzięki Państwu możemy udzielać takiej pomocy.

Pozdrawiamy serdecznie

Martyna Pieniążek

Michał Prokurat

Okuliści dla Afryki

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii ze zdjęciami