WYLECZYLIŚMY PIERWSZE DZIECKO

Za nami pierwsze badania. Rozpoczęliśmy leczenie przypadku onchocerkozy (ślepoty rzecznej), o której pisaliśmy kilka dni temu.

14 letnia dziewczynka Dadian dostała wczoraj rano leki na filariozę oczną (onchocerkoza), dlatego że od 4 dni miała obrzęk powieki. Nie była w stanie otworzyć oka, bo powodowało duży ból. Na szczęście  wieczorem obrzęk zmniejszył się i Dadian mogła już w otworzyć oko. Siostry z misji od 2 lat nie były w stanie kupić lekarstw, dlatego że są praktycznie niedostępne.

Byliśmy także przy operacji brzucha młodego pacjenta. Niestety miejscowy chirurg nie ma odpowiednich narzędzi, dlatego do zabiegu używał wyjałowionej łyżki stołowej. Na szczęście młody chirurg (student 3 roku medycyny) bardzo zdolny i sprawnie wykonał cały zabieg. Musimy po powrocie zastanowić się jak zebrać fundusze na narzędzia dla tego lekarza.

Przed nami kolejne badania i ciężka praca. Na szczęście na razie wszystko idzie po naszej myśli i najważniejsze, że jesteśmy zdrowe i dobrze się czujemy.

1 października w Kamerunie duże święto – Dzień Zjednoczenia. To bardzo ważne święto państwowe w kalendarzu Kameruńczyków i dzień wolny od pracy. Dzień zjednoczenia obchodzi się na pamiątkę wyzwolenia się spod panowania brytyjskiego Południowego Kamerunu i połączenia z pozostałą francuską częścią kraju w 1961 r. Francuska część Kamerunu zdobyła niepodległość rok wcześniej. Zobaczymy jak wyglądają obchody święta:)

Iwona

Uczennice katolickiej szkoły podstawowej w Nguelemendouka podczas obchodów święta (źródło: Dzieci Afryki)